Szukaj

Tkanka nerek odtworzona dzięki komórkom macierzystym

Podziel się
Komentarze0

Badacze japońscy ogłaszają, iż po raz pierwszy w historii udało im się odtworzyć tkankę nerki z indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych (ang. Induced pluripotent stem cells, iPSC). O tym ważnym przełomie informuje raport opublikowany przez prof. Kenji Ofsane, szefa zespołu naukowego z uniwersytetu w Kioto.Badacz precyzuje: udało nam się rozwinąć tkankę nerek z ponad 90-procentowym poziomem powodzenia po 11 dniach hodowli, dzięki zastosowaniu komórek iPSC.

Komórki iPSC zaś są wytwarzane z komórek dojrzałych, sprowadzonych do etapu prawie embrionalnego. iPSC na nowo wyrażają geny – które normalnie w komórkach dojrzałych są nieaktywne – dające im możliwość różnicowania się w każdy typ komórek, w zależności od środowiska, w którym się znajdują.


Dzięki tej możliwości, naukowcy mogą je hodować i przetwarzać w inne tkanki – w tym przypadku w mezodermę pośrednią, z której w większości składają się nerki.

Prof. Ofsane mówi: nasze badania to bardzo ważny etap, ponieważ przywracają nadzieję pacjentom z chorobami nerek, czasami oczekującym na przeszczep, w momencie gdy organy do transplantacji są rzadkością.

Poza tym, komórki dojrzałe można bezpośrednio pobrać od zainteresowanego pacjenta, co ogranicza ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Odkrycie to jest pierwszym etapem ku transplantacji tkanki nerek wygenerowanej z komórek iPSC, dodaje uczony.

Jednakże, także w tym przypadku trzeba będzie pokonać jeszcze wiele przeszkód, aby osiągnąć skuteczną i bezpieczną terapię.

Nie wiemy jeszcze, mówi prof. Ofsane, czy prosty fakt przeszczepienia takich komórek naprawdę uzdrowi chorych na nerki.

Komentarze do: Tkanka nerek odtworzona dzięki komórkom macierzystym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz