Szukaj

Te choroby mogą przestrzegać przed obecnością wirusa HIV…

Podziel się
Komentarze0

Niektóre choroby mogą być oznaką, iż dana osoba jest zarażona wirusem HIV, jak to pokazało pewne badanie odnoszące się do ponad 3 500 pacjentów. Dzięki temu odkryciu naukowcy teraz mają nadzieję, iż będzie można szybciej namierzać osoby, które nawet o tym nie wiedzą, że są seropozytywne, zanim AIDS nie objawi się w pełnej krasie swoich symptomów.AIDS jest chorobą bardzo podstępną...

Objawia się ona dopiero wiele lat po zarażeniu wirusem HIV. Biorąc więc pod uwagę ten okres uśpienia wirusa, wiele osób – w dalszym ciągu zbyt wiele – nosi w sobie chorobę nawet o tym nie wiedząc. Z punktu widzenia generalnego, około 15% - 50% osób seropozytywnych na kontynencie europejskim żyje w stanie błogiej nieświadomości.

Ludzie ci dowiadują się o tym, że są chorzy, dopiero wtedy jak naprawdę się rozchorują. To znaczy, kiedy ich układ immunitarny jest na tyle osłabiony przez wirusa HIV, że nie ma już mowy o żadnej obronie przed infekcjami. Dodatkowo, opóźnione leczenie znacznie zmniejsza skutki terapii, i to nawet mimo znaczących postępów w nauce i w medycynie.

Na razie, umiemy tylko przedłużać spodziewaną długość życia tych chorych, ale nie potrafimy jeszcze uzdrowić ich z tej śmiertelnej choroby. I to właśnie dlatego naukowcy nie ustają w swoich poszukiwaniach metod na jak najszybsze wykrycie wszystkich osób seropozytywnych.

Ostatnio, inicjatywa HIV in Europe uzyskała dobre rezultaty w badaniu pilotażowym. Celem tych naukowców było zidentyfikowanie chorób, które mogą być skojarzone z infekcją HIV. Nawet jeśli powiązanie to nie okazuje się stuprocentowo pewne, to jednakże  naukowcy ośmielają się powiedzieć, że pacjenci dotknięci niektórymi patologiami są też bardziej zagrożeni infekcją wirusa odpowiedzialnego za AIDS.


Osiem chorób pozwalających wykryć wirusa HIV

Praca ta była prowadzona w czternastu krajach na kontynencie europejskim i trwała od 1 września 2009 roku do 28 lutego 2011 roku. Dotyczyła ona 3 588 pacjentów. Wszystkich tych pacjentów dotyczyło kilka różnych patologii, które badacze uporządkowali w osiem kategorii.

I tak mamy tutaj:

- mononukleozę;

- infekcje przenoszone drogą płciową;

- choroby skóry (łojotokowe zapalenie skóry, wysypka);


- wirusowe zapalenie wątroby typu B i typu C;

- półpasiec;

- złośliwe chłoniaki (czyli nowotwory węzłów chłonnych);

- niektóre choroby krwi (trombopenia oraz neutropenia);

- niektóre patologie nerkowe.


Badanie polegało na tym, że każda osoba, która przybywała do siedemnastu szpitali, które brały udział w tym projekcie, z jedną z tych chorób, i która nie wiedziała właściwie, czy jest osobą seropozytywną, była zapraszana przez naukowców do przeprowadzenia testu wykrywającego wirusa HIV.

W sumie, wirusa wykryto u 66 osób z tej grupy, a to oznacza prewalencję 1,84%. Być może liczba ta nie szokuje na pierwszy rzut oka, ale kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że w populacji europejskiej prewalencja HIV wynosi od 0,1% do 0,2%... wynik ten nabiera innego znaczenia.

Oznacza to bowiem, że ryzyko zarażenia się wirusem HIV jest o wiele większe dla pacjentów dotkniętych niektórymi chorobami.

Choroby przenoszone drogą płciową na pierwszej linii strzału

Nie bez kozery, albowiem jak stwierdzili badacze, 4,06% pacjentów chorujących na jakąś chorobę weneryczną miało również wirusa HIV. Na drugim miejscu znalazła się mononukleoza – 3,85%, na trzecim problemy hematologiczne (krew) – 3,19%, potem półpasiec – 2,89%, następnie choroby skóry – 2,06%.

Pozostałych chorób dotyczyła znacznie mniejsza prewalencja, sięgająca mniej niż 0,4 punktów procentowych.

Przypomnijmy jeszcze, że wirus HIV przenosi się głównie drogą płciową, a najlepszym sposobem, żeby się przed nim chronić, jest prezerwatywa.

Dalsze badania w drodze


Teraz, naukowcy związani z tymi badaniami planują kontynuować swoje badania. Co nie zmienia faktu, że już teraz badacze mają do dyspozycji bardzo ważne informacje, które pozwolą pomóc wielu osobom seropozytywnym.

Przypomnijmy, im szybciej się dowiesz, że jesteś zarażony wirusem HIV, tym skuteczniejsza będzie terapia, ponieważ mamy do dyspozycji metody, które są w stanie spowalniać w sposób znaczący rozwój choroby. A być może, w przyszłości, naukowcy znajdą w końcu sposób na całkowitą eliminację wirusa HIV z organizmu.

Teraz tylko możemy mieć nadzieję, że stanie się tak bardzo, bardzo szybko...

Komentarze do: Te choroby mogą przestrzegać przed obecnością wirusa HIV…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz