Szukaj

Szympansy: rzucanie odchodami jest oznaką inteligencji

Podziel się
Komentarze0

Badacze z amerykańskiego uniwersytetu Emory przeprowadzili badanie nad mózgami szympansów i odkryli, że te osobniki, które najczęściej bawiły się rzucaniem odchodami, był bardziej inteligentne niż pozostałe. Odkrycie to może sprawiać, że na twarzy pojawi się uśmiech, ale nie jest ono przez to mniej interesujące.Ani mniej poważne. Ta zabawa bawi wielu odwiedzających zoo: szmpansy regularnie obrzucają odchodami swoich współbraci. Nie jest to oznaka głupoty albo niechlujstwa, daleko od tego.

Zwyczaj ten dużo nam mówi na temat tych zwierząt, z którymi dzielimy aż 99% naszego DNA. W badaniu opublikowanym w Philosophical Transactions of the Royal Society, badacze z amerykańskiego uniwersytetu Emory wyjaśniają, że przestudiowali to zachowanie i stwierdzili, że jest to oznaka inteligencji, prekursor języka.

Szympanse, które najczęściej rzucają swoimi odchodami są również najinteligentniejsze, stwierdzają naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Aby dotrzeć do takich wniosków, badacze porównali skany mózgowe tych małp z danymi na temat ich zachowania.


W ten sposób, badacze stwierdzili, że te szympansy, które najczęściej rzucały fekaliami, miały wyjątkowo rozwinięte funkcje motoryczne. Wydaje się również, że miały bardziej rozwinięty język. Małpy rzucające odchody najczęściej i najwięcej, zdają się również bardziej społeczne.

Zdaniem badaczy, którzy zrealizowali te prace, wyniki tego projektu pozwalają przypuszczać, że w pewien sposób, zdolność zbierania i rzucania przedmiotów jest prekursorem rozwoju mowy u pierwszych człekokształtnych.

Naukowcy jeszcze nie mają na tyle wiedzy, żeby zrozumieć w jaki sposób fakt rzucania własnymi odchodami może stanowić kluczowy etap w ewolucji języka. Ale ich zdaniem, zachowanie to pojawiło się jako faza w drodze do zastosowania narzędzi, która to faza sama w sobie jest etapem w kierunku rozwoju języka.

Komentarze do: Szympansy: rzucanie odchodami jest oznaką inteligencji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz