Szukaj

Szkodliwe działanie BPS, zawartego w papierze termicznym

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań, ludzie narażeni są na większe stężenie substytutu BPA – Bisfenolu A, który jest organicznym związkiem chemicznym z grupy fenoli. Bisfenol A możemy znaleźć w paragonach fiskalnych, zrobionych z papieru termicznego, oraz w wielu innych produktach, które wzbudzają obawy co do wpływu tego związku chemicznego na ludzkie zdrowie.Uważa się, że badania te są pierwszą analizą występowania Bisfenolu S (BPS) w papierze termicznym, recyklingowym oraz banknotowym.

Raport ukazał się w czasopiśmie Environmental Science & Technology.

Kurunthachalam Kannan wraz z kolegami podkreśla, że rosnąca liczba dowodów na potencjalnie toksyczne działanie BPA zmusiło niektórych producentów do zastąpienia go, w produkcji papieru termicznego i innych produktów, Bisfenolem S.


BPS jest ściśle związany z BPA, często z tymi samymi skutkami zdrowotnymi, dlatego pozostaje pytanie, czy na pewno jest bezpieczniejszy.

Niemniej jednak, jak zauważyli naukowcy, bardzo niewiele wiadomo na temat występowania BPS w środowisku. Aby wypełnić tę lukę w wiedzy, przeanalizowali 16 rodzajów papieru z USA, Japonii, Korei i Wietnamu.

Badanie wykryło BPS we wszystkich testowanych paragonach, 87 proc. próbkach papieru banknotowego oraz 52 proc. makulatury.

Naukowcy szacują, że ludzie mogą wchłaniać BPS przez skórę w większych dawkach niż BPA, ponieważ gdy był on szerzej stosowany - 19 razy więcej BPS niż BPA.

Ludzie, którzy pracują przy użyciu papieru termicznego, mogą absorbować dużo więcej BPS.Komentarze do: Szkodliwe działanie BPS, zawartego w papierze termicznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz