Szukaj

Szczury, tak samo jak ludzie, wracają do picia, kiedy kończy się kara

Podziel się
Komentarze0

Kiedy ciężkie picie upośledza funkcjonowanie, szeroki wachlarz kar może zmotywować ludzi do zaprzestania upijania się: żona może zagrozić rozwodem, pracodawca utratą pracy, a sąd odebraniem prawa jazdy bądź aresztem. W obliczu tych zagrożeń, wielu ludzi nadużywających alkoholu zaczyna wycofywać się z nałogu.Ale nawrót jest bardzo powszechny, kiedy widmo kary zaczyna blaknąć, przede wszystkim w środowiskach, w których alkohol jest codziennością.

Nowe badanie przeprowadzone przez National Institute on Drug Abuse sugeruje, że szczury mogą zachowywać się w ten sam sposób. Jest to ważne odkrycie, ponieważ wiele badań nad nałogami jest przeprowadzanych na zwierzętach, a następnie przekładanych na ludzi.

Dr John Krystal, wydawca Biological Psychiatry, pisze: im lepiej modele zwierzęce oddają alkoholizm u ludzi, tym bardziej badania na zwierzętach pozwolą zrozumieć złożoność nałogu i opracować nowe terapie.


Aktualnie, najpowszechniejszą techniką uzyskiwania abstynencji alkoholowej u zwierząt była abstynencja wymuszona bądź/i trening wygaszający.

Modele te mają swoje ograniczenia, ponieważ nie wcielają zachowań charakterystycznych dla ludzi, którzy chcą uniknąć negatywnych konsekwencji picia.

Aby więc zatrzeć tę lukę, Nathan Marchant z kolegami opracował model szczura, u którego dobrowolna konsumpcja alkoholu jest zniesiona przez karę w środowisku, które jest inne od oryginalnego środowiska sprzyjającego piciu.

Okazało się, że kiedy szczury ponownie miały możliwość przebywania w środowisku, w którym dobrowolnie mogły same sobie serwować alkohol, nawet po zniesieniu spożycia alkoholu w innym środowisku przez karę, natychmiast znów zaczynały poszukiwać używki.

Marchant komentuje: potencjalne kliniczne implikacje tego odkrycia to fakt, że abstynencja spowodowana przez wprowadzenie negatywnych konsekwencji picia w leczeniu klinicznym może mieć ograniczone skutki na spożycie alkoholu w przyszłości, w środowisku domowym, po zakończeniu leczenia.

Marchant planuje teraz dodatkowe badania, aby przekonać się, czy ów model może również przekładać się na uzależnienia od leków, narkotyków, a nawet od jedzenia.

Komentarze do: Szczury, tak samo jak ludzie, wracają do picia, kiedy kończy się kara

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz