Szukaj

Szczepionka przeciwko malarii pojawi się w 2012 roku

Podziel się
Komentarze0

Malaria, pasożytnicza choroba zakaźna najbardziej rozpowszechniona na świecie, powinna w końcu stać się mniej śmiercionośna. W rzeczywistości, w przygotowaniu jest szczepionka, która powinna pojawić się już w 2010 roku. W dodatku, próby kliniczne mają być bardzo obiecujące. Białko RTS,S pasożyta odpowiedzialnego za malarię, znanego pod nazwą Plasmodium falciparum, użyczyło swej nazwy kandydatowi na szczepionkę, który wydaje się być dziś w najbardziej zaawansowanym stadium ze wszystkich kandydatów, uczestniczących w tych zawodach.Szczepionka ta jest już w 3 fazie prób klinicznych, prowadzonych od 10 lat na kontynecie afrykańskim i daje ona naprawdę wielkie nadzieje w walce z malarią. Światowi specjaliści w dziedzinie malarii, zebrani w dniach od 28 do 30 września 2010 roku w Waszyngtonie, pod patronatem Malaria vaccine initiative (MVI), wymienili się wiedzą na temat ostatnich postępów w medycynie, dotyczących właśnie tej najczęściej występującej na świecie choroby pasożytniczej.

Faza trzecia prób klinicznych szczepionki RTS,S przeciwko Plasmodium falciparum, opracowanej przez laboratorium GlaxoSmithKline (GSK) Biologicals, wydaje się dawać obiecujące rezultaty. Próby kliniczne, przeprowadzone na 12 000 dzieci z siedmiu krajów Afryki Centralnej (Burkina Faso, Gabon, Ghana, Kenia, Malawi, Mozambik oraz Tanzania), wykazały, że szczepionka jest skuteczna przeciwko temu pasożytowi, a dokładniej mówiąc – jego wariantowi, który jest odpowiedzialny za wywoływanie najbardziej ostrych postaci choroby.

Zobacz również:Wyniki te czynią ze szczepionki RTS,S pierwszego i najbardziej obiecującego kandyta na skuteczną szczepionkę. Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze, powiedział Tsiri Agbenyega ze szpitala prezbiteriańskiego Agogo w Ghanie.


50% skuteczności

Jeśli nawet 3 faza prób klinicznych została ukoronowana sukcesem, to jednakże szczepionka RTS,S może stać się jedyną szczepionką skuteczną na 50% i działać przez okres niewiele ponad jednego roku, przeciwko najgroźniejszym postaciom malarii.

Przypomnijmy, że choroba ta zabija każdego roku 900 000 ludzi na świecie, z czego większość stanowią dzieci w Afryce subsaharyjskiej. Szczepionka RTS,S być może więc będzie mogła zostać zaprezentowana w roku 2012 władzom regulującym, w celu zatwierdzenia jej użycia u dzieci w wieku od 5 do 17 miesięcy.

Odpowiedzialni za inicjatywę Malaria vaccine initiative spodziewają się następnie opracowania programów szczepień rutynowych. Później, jeśli wszystko pójdzie dobrze, szczepionka będzie mogła zostać wprowadzona szerzej, w ciągu następnych 3-5 lat, a w latach 2015-2016, Inicjatywa ma nadzieję na przeprowadzanie szczepień na ogromną skalę.

Malaria vaccine initiative oraz jej partnerzy mają także inne projekty w zanadrzu. Inicjatywa spodziewa się opracowania nowej generacji szczepionek, której celem będzie osiągnięcie progu 80-procentowej skuteczności, z conajmniej 4-letnim okresem ochronny. Projektem bardziej ambitnym jest opracowanie nowej terapii przeciwko malarii. Tym razem, chodzić tutaj może o zaatakowanie samego sposobu przenoszenia się choroby, z komara na człowieka...

Komentarze do: Szczepionka przeciwko malarii pojawi się w 2012 roku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz