Szukaj

Borelioza

Podziel się
Komentarze3

Kleszcze są często nosicielami choroby zwanej borelioza wywoływaną przez krętek Borrelia burgdorferi. Rezerwuarem zarazka są gryzonie (myszy, nornice), zwierzyna płowa (sarny, łosie, jelenie) oraz ptaki (szczególnie grzebiące). Najczęściej choroba przebiega w trzech etapach. Stadium pierwsze: Może być bezobjawowe lub charakteryzować się występowaniem zmian skórnych o charakterze rumienią wędrującego. Jest to najbardziej charakterystyczny objaw boreliozy, spostrzegany zazwyczaj po 1-3 tygodniach w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Rumień występuje zwykle na kończynach dolnych lub tułowiu, czasem na głowie lub szyi. Zmiana jest niebolesna, nadmiernie ucieplona. Stadium drugie: Występujące po upływie kilku miesięcy od zakażenia - przebiega z dominującymi objawami ze strony układu nerwowego, kostno-stawowego i krążenia. Najczęściej występujące objawy ogólne to przewlekłe osłabienie i męczliwość. Na skórze w tym okresie występują wtórne zmiany obrączkowate, często liczne, nie mające tendencji do rozprzestrzeniania się, ze znacznie mniejszą komponentą zapalną.

Inne nazwy choroby: Choroba z Lyme; Krętkowica kleszczowa;
Stadium trzecie: Występuje po wielu miesiącach lub latach od zakażenia i może ujawniać się jako postać skórna, stawowa lub neuroinfekcyjna. Zmiana skórna w tym okresie przyjmuje formę niebieskawo czerwonego przebarwienia z obrzękiem naciekowym. Pojawia się w miejscu, w którym poprzednio znajdował się rumień wędrujący, zdarza się też u osób, u których rumień nigdy nie występował. Faza ta może trwać wiele lat, prowadząc stopniowo do zaniku skóry. W przypadku zajęcia stawów dochodzi do ich zesztywnienia i upośledzenia funkcji. Często występują nieodwracalne uszkodzenia nerwów obwodowych oraz zmiany w obrębie narządu wzroku o typie zapaleń nerwu wzrokowego, rogówki, tęczówki, naczyniówki.

Zobacz również:


Komentarze do: Borelioza (3)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 17-06-2018 22:52

Doksycyklina Doxycyclinum antybiotyk skóra trądzik borelioza rumień Lek sprzedam

3

Doksycyklina Doxycyclinum antybiotyk skóra trądzik borelioza rumień Lek pod nazwą NL Doxy 100mg w listkach po 10 kapsułek. Ważny 08.2020. Wysyłka pobraniowa 3zł/kapsułka, od 50 kapsułek po 2.5zł. Wysyłka z Tajlandii ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze