Szukaj

Światowy Dzień Walki z Osteoporozą już jutro

Podziel się
Komentarze0

W tę środę, z okazji Światowego Dnia Walki z Osteoporozą, we Francji około 70 ośrodków otworzy swoje drzwi. Celem będzie informacja oraz pomoc szerokiej publiczności w lepszym poznaniu i zrozumieniu ryzyka związanego z osteoporozą. A także, zachęcenie do poddawania się testom wykrywającym tę chorobę.Światowy Dzień Walki z Osteoporozą, który przypada w tym roku na środę, 20 października, to dobra okazja dla GRIO (grupa do spraw badań oraz informacji na temat osteoporozy, Groupe de recherche et d'information sur les ostéoporoses), na zorganizowanie narodowego dnia informacji na temat wykrywania osteoporozy oraz na temat badania densytometrycznego kości.

W rzeczywistości, mimo, że większość ludzi dobrze wie, co to jest osteoporoza, to jednakże choroba sama w sobie jest bardzo słabo wykrywana. A to dlatego, że łamliwość kości nie daje praktycznie żadnych objawów, dopóki nie dojdzie do złamania. Jednakże, wczesna diagnoza pozwala spowolnić postępy choroby, dzięki leczeniu antyosteoporotycznemu, które dzisiaj jest skuteczne.


Od 2006 roku, badanie wykrywające osteoporozę jest we Francji finansowane z ubezpieczenia, pod pewnymi warunkami.

Densytometria kości, czyli pomiar gęstości mineralnej kości, a jeszcze inaczej mówiąc - pomiar zawartości wapnia w kościach, może być dokonany przez badanie promieniami X. Cała procedura zajmuje jedynie kwadrans.

Informować, aby skuteczniej wykrywać

Celem tego Światowego Dnia Walki z Osteoporozą jest więc ulepszenie skuteczności wykrywania choroby, lepsze poznanie czynników ryzyka oraz wyjaśnienie celu badania densytometrycznego kości, a także w jaki sposób przebiega to badanie.

Ponad 70 ośrodków w całej Francji otworzy więc swoje drzwi, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania i niepokoje. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, każda osoba, oceniona jako osoba z grupy ryzyka, zostanie natychmiast skierowana do odpowiedniego lekarza.

Grupa GRIO proponuje także trzy filmy na temat osteoporozy: Osteoporoza, oznaki alarmujące, Diagnozowanie osteoporozy, Zapobieganie osteoporozie (Ostéoporose, les signes d’appel ; Le diagnostic de l’ostéoporose ; Prévenir l’ostéoporose). Filmy te zostały zrealizowane wspólnie z laboratorium Novartis Pharma oraz firmą 3 Prime.

Komentarze do: Światowy Dzień Walki z Osteoporozą już jutro

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz