Szukaj

Tłuszcz wokół organów wewnętrznych zwiększa ryzyko osteoporozy

Podziel się
Komentarze0

Nadmiar tłuszczu na brzuchu oznacza większe ryzyko utraty masy kostnej. Teraz dowiadujemy się, że nadmiar tłuszczu wokół wątroby i mięśni oraz we krwi także szkodzi kościom, ponieważ zbyt dużo tłuszczu trafia do szpiku kostnego. O najnowszych odkryciach informuje artykuł opublikowany w magazynie Radiology.Dr Miriam A. Bredella z Harvard Medical School w Bostonie, główna autorka badania, wyjaśnia: - Kiedyś uważano, że otyłość chroni przed utratą kości. My wykazujemy, że to bzdura.

Wcześniejsze badania przyglądały się powiązaniom między tłuszczem trzewnym a mineralną gęstością kości, natomiast aktualne zgłębiło kwestię tłuszczu w szpiku kostnym, czyli w gąbczastej tkance wewnątrz kości, która produkuje komórki macierzyste.

Dr Bredella mówi: - Skupiliśmy się na szpiku kostnym, ponieważ to w nim komórki macierzyste mogą przekształcać się w osteoblasty, czyli komórki odpowiedzialne za tworzenie kości, albo w komórki tłuszczowe. Chcieliśmy przyjrzeć się związkom między tłuszczem w szpiku kostnym a innymi składnikami tłuszczu, a także tkance tłuszczowej w wątrobie i mięśniach.


Dr Bredella posłużyła się techniką MRS (ang. magnetic resonance spectroscopy), która pozwala na precyzyjny pomiar tłuszczu.

W badaniu wzięło udział 106 kobiet i mężczyzn w wieku od 19 do 45 lat. Wszyscy byli otyli, ale generalnie zdrowi.

Okazało się, że ludzie, którzy mieli więcej tłuszczu w wątrobie i mięśniach, mieli też więcej tłuszczu w szpiku kostnym, niezależnie od ćwiczeń fizycznych, BMI i wieku.

Natomiast poziomy dobrego cholesterolu HDL, który wiąże się z niższym ryzykiem choroby serca, były odwrotnie powiązane z zawartością tłuszczu w szpiku kostnym.

Duża ilość tłuszczu w szpiku kostnym oznacza większe ryzyko złamań, gdyż tłuszcz sprawia, że kości są słabe. Potrzebne są jednak dodatkowe badania, które wyjaśnią mechanizmy stojące za różnicowaniem komórek macierzystych szpiku.

- Wiemy już, na przykład, że cytokiny, czyli molekuły sygnalizujące, promują konwersję komórek macierzystych w tłuszcz. Otyłość może także wpływać w ten sposób na linie komórek macierzystych sprawiając, że w szpiku kostnym będzie więcej tłuszczu, gdyż komórki te nie obrócą się w osteoblasty, lecz w komórki tłuszczowe - zastanawia się dr Bredella. - To wszystko jest jeszcze do zbadania.

Komentarze do: Tłuszcz wokół organów wewnętrznych zwiększa ryzyko osteoporozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz