Szukaj

Uwypuklenie dysku

Podziel się
Komentarze0

Bóle kręgosłupa stały się dziś chorobą cywilizacyjną. Coraz więcej osób narzeka na bóle, których sprawcami jesteśmy tak są prawdę sami. Nie potrafimy docenić tego jak ważną rolę spełnia kręgosłup i swoja postawą doprowadzamy do jego uszkodzenia, za co on odpłaca się bólem.

Uwypuklenie dysku

Cały kręgosłup składa się z 5 odcinków złożonych z małych, drobnych kręgów, krążków międzykręgowych- dysków, rdzenia kręgowego wraz z nerwami rdzeniowymi i wiązadeł. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale pełni on szereg ważnych funkcji, m. in. utrzymuje ciężar ciała i zapewnia równowagę, amortyzuje wstrząsy, stanowi ochronę rdzenia kręgowego i jego nerwów, a także stanowi zaczep wielu innych kości ciała ludzkiego.

Z racji tego, że kręgosłup również posiada granice swojej wytrzymałości, często narażony jest na szereg urazów. Do najczęstszych należą ucisk na korzonki, ścierające się chrząstki kręgów, uszkodzenie jądra galaretowatego i jego wypadnięcie, inaczej wypadnięcie dysku. Dwa ostatnie mimo że nie są tą samą chorobą, mają ze sobą wiele wspólnego.

Dlaczego dyski są tak ważne?


Na wstępie warto uświadomić sobie jaką ważną rolę spełniają dyski. Przede wszystkim pozwalają one na ruchy między kręgami co sprawia, ze kręgosłup jest strukturą elastyczną. Dysk składa się z jądra miażdżystego, zwanego również galaretowatym, które znajduje się w jego środkowej części. To, otoczone jest pierścieniem włóknistym, czyli silnym pierścieniem sprężystej tkanki. To ono właśnie uniemożliwia wydostanie się jądra na zewnątrz.

Przyczyny uszkodzenia dysków


Bezpośrednimi przyczynami dyskopatii są urazy mechaniczne, ale również naturalny proces starzenia się. Dochodzi wówczas do odwodnienia krążka międzykręgowego. Na wszelkie przeciążenia narażeni jesteśmy, gdy schylamy się po coś na wyprostowanych nogach, dźwigamy ciężary, a nasza praca wymaga od nas ciągłego siedzenia lub stania. Sytuacje te powodują obciążenie dysków, czego efektem mogą być wypukliny.

Uwypuklenie i wypadnięcie dysku


Zacznijmy od uwypuklenia dysku, które może być fazą wstępną do choroby bardziej nieprzyjemnej- dyskopatii. Uwypuklenie powstaje w sytuacji, kiedy pierścień włóknisty jądra (który ma za zadania chronić krążek przed wydostaniem się na zewnątrz) staje się kruchy i spękany. Nie jest jeszcze naderwany, więc jądro jeszcze nie ma możliwości wypadnięcia, jednak uwypukla i może tym samym powodować lekki nacisk na rdzeń kręgowy lub pobliskie korzenie nerwów.


Niewiele potrzeba, aby choroba ta przerodziła się w patologiczną postać wypadnięcia dysku. Niewiele, bo właśnie brak jakiejkolwiek interwencji może doprowadzić do takiego powikłania. Jest ono bardziej niebezpieczne, a na pewno bardziej wyraźne w swoich objawach. Dochodzi wówczas do całkowitego przerwania zewnętrznego pierścienia włóknistego, w wyniku czego jądro wylewa się częściowo przez powstały otwór. Chory dysk winny za całą sytuację nie spełnia już swoich funkcji, gdyż staje się cienki, nie wypełnia dostatecznie przestrzeni międzykręgowej, w związku z czym nie amortyzuje kręgów między sobą i naraża inne dyski na podobne uszkodzenia.


Przeszywający ból i utajone pobolewanie

Zarówno uwypuklenie jak i wypadniecie dysku są chorobami nieprzyjemnymi, ale nie zawsze kojarzą się one z bólem. W przypadku pierwszego schorzenia ból nie jest przeszywający, toteż wielu pacjentów przyzwyczaja się do niego. Niestety takie ignorowanie objawów może doprowadzić do powikłań w postaci dyskopatii. Odpowiednio wczesna reakcja pozwala szybko rozpocząć terapię i całkowicie nas wyleczyć.

W przypadku wypadnięcia dysku sprawa robi się dużo poważniejsza. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do uszkodzeń innych dysków, a nawet do porażenia. Zwykle jednak ból jest niejednoznaczny, ponieważ obok postaci typowej dyskopatii możemy spotkać się również z utajoną. Podobnie jak w przypadku uwypuklenia odczuwamy nieznaczny ból pozwalający normalnie funkcjonować- oznacza to, że jądro miażdżyste wylało się od góry do dołu i nie wywiera bezpośredniego nacisku na rdzeń i korzenie nerwów.

Typowe wypadnięcie objawia się przeszywającym bólem, który promieniuje na inne partie ciała i często mylnie mówi się o chorobach narządów wewnętrznych. Powodem bólu jest nacisk na rdzeń kręgowy i jego korzenie przez jądro, które wylało się pośrodku lub z boku pierścienia włóknistego.

Do innych niezbyt przyjemnych, ale charakterystycznych objawów urazów dysków należą  mrowienie i drętwienie kończyn górnych i dolnych. W ciężkich przypadkach dochodzi do obumierania mocno uciskanych mięśni, zaniku czucia i również zaburzenie pracy zwieraczy odbytu i pęcherza. Pacjenci skarżą się także na niedowład, czyli osłabienie lub całkowite porażenie mięśni, osłabienie odruchów ścięgnistych i objawy rozciągowa (nasilenie dolegliwości bólowych poprzez naciągnięcie uciśniętych nerwów.

Jak wygląda proces leczenia?


Nie we wszystkich przypadkach konieczne przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Do tego klasyfikuje się jedynie 10 % pacjentów. Proces leczenia zaczyna się zawsze od fizjoterapii, fizykoterapii, rehabilitacji i innych form postępowania zachowawczego. Obok tego równie ważne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dopiero, gdy te metodą zawiodą i nie przyniosą oczekiwanych efektów, można myśleć o operacji. Natychmiastowej interwencji chirurgicznej wymagają jedynie urazy, w wyniku których doszło już do porażenia.

Nie ulega jednak wątpliwości, że każde podejrzenie urazu dysku wymaga zgłoszenia problemu do lekarza specjalisty, aby ten pomógł wybrać nam odpowiednią ścieżkę leczenia i jak najszybciej pomógł przywrócić nam pełną sprawność.

Autor:

Agnieszka Augustowska

Komentarze do: Uwypuklenie dysku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz