Szukaj

Światowy Dzień SM – poczuj problemy osób chorych na stwardnienie rozsiane

Podziel się
Komentarze0

25 maja po raz trzeci obchodzony będzie Światowy Dzień SM. Jest on okazją, by dowiedzieć się więcej na temat choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane oraz bliżej przyjrzeć się problemom osób cierpiących na SM. Umożliwia to serwis MamSM.pl, który już od prawie dwóch lat edukuje i pokazuje internautom świat widziany z perspektywy chorych.


MamSM.pl i HavingMS.com zwracają uwagę na problemy, z jakimi borykają się każdego dnia chorzy na SM. Symulacja składa się z zadań, które pokazują świat z ich perspektywy. Użytkownik serwisu ma do wykonania kilka codziennych czynności, m.in. pomóc dziecku w kolorowaniu obrazka, odpowiedzieć na SMS’a, odpisać na maila czy pokroić chleb. Okazuje się, że w przypadku chorych na SM realizacja tych zadań nie jest taka prosta.

„W Światowym Dniu SM chcielibyśmy szczególnie zwrócić uwagę na nasze problemy i potrzeby. Chorzy na SM stanowią liczną grupę pacjentów, dlatego ważne jest, by uzmysłowić społeczeństwu, z czym wiąże się ta choroba. Cieszymy się, że dzięki serwisowi MamSM.pl osoby zdrowe mogą wczuć się w naszą sytuację i zrozumieć, jakie uczucia towarzyszą nam, gdy nie jesteśmy w stanie na przykład pokroić chleba na śniadanie czy odpisać na sms’a” – mówi Anna Gryżewska, sekretarz generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Serwis cieszy się dużym zainteresowaniem internautów, od początku jego istnienia odnotowano ponad 162 500 odsłon i ponad 74 500 odwiedzin. Równie dużą popularność zyskała anglojęzyczna wersja serwisu – HavingMS.com, która powstała z myślą o odbiorcach na całym świecie – odnotowano ponad 258 000 odsłon i ponad 216 500 odwiedzin strony.


„Symulacja MamSM.pl to pierwsze w Polsce interaktywne narzędzie, które nie tylko edukuje, ale przede wszystkim pozwala poczuć, czym jest stwardnienie rozsiane. Powstała z myślą o pacjentach oraz ich bliskich, a dzięki temu, że jest dostępna w sieci, każdy użytkownik internetu może przekonać się, jak wygląda życie z tą chorobą” – mówi Magdalena Bober, Brand Public Relations Manager w Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o. „Niech Światowy Dzień SM stanie się okazją, by wpisać w przeglądarce adres MamSM.pl i solidaryzować się z chorymi” – dodaje.


Symulacja została przygotowana pod opieką merytoryczną specjalisty neurologa dr. n. med. Macieja Maciejowskiego. Inicjatorem powstania serwisu jest firma Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o. Pomysł opracowała agencja PR Hill and Knowlton Poland. Za wykonanie serwisu, grafikę, rozwiązania techniczne oraz narzędzia interaktywne odpowiedzialna była agencja interaktywna Artflash Interactive.

O serwisie www.MamSM.pl


Serwis powstał w lipcu 2009 r. Jest pierwszym w Polsce i na świecie serwisem, który zawiera symulację objawów stwardnienia rozsianego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się chorzy na SM oraz pokazanie osobom zdrowym, że życie z tą chorobą jest naznaczone ogromnym cierpieniem. Internauci odwiedzający serwis mogą zmierzyć się z ośmioma zadaniami, które zostały przygotowane w taki sposób, by można było poczuć, jak poszczególne objawy choroby wpływają na codzienne życie. Serwis ma charakter edukacyjny. Zamieszczono w nim informacje na temat przebiegu choroby i leczenia SM. Dodatkowym elementem jest film „Eksperyment”, w którym w role chorych wcieliła się trójka polityków (Małgorzata Gosiewska, Jarosław Wałęsa i Cezary Grabarczyk). W Internecie istnieje także anglojęzyczna wersja symulacji www.havingms.com.

O SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane)


SM powstaje, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny spowalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które w wyniku przestają prawidłowo funkcjonować. SM atakuje najczęściej osoby młode, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

Więcej informacji na www.ptsr.org.pl.

Komentarze do: Światowy Dzień SM – poczuj problemy osób chorych na stwardnienie rozsiane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz