Szukaj

Starożytna metoda masażu może łagodzić objawy raka

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Michigan State University dowodzi, że dzięki refleksologii - specjalistycznemu masażowi stóp praktykowanemu już od czasów faraonów - chorzy na raka mogą lepiej znosić chorobę i wykonywać codzienne obowiązki. Badanie zostało sfinansowane przez National Cancer Institute, przeprowadzone przez naukowców z Michigan State University pod przywództwem Gwena Wyatta i opublikowane w ostatnim wydaniu Oncology Nursing Forum.„Zawsze było wiadomo, iż masaż daje komfort, ale do tej pory nie udokumentowano jego rzeczywistych efektów” - twierdzi Wyatt. „Jest to pierwszy krok, aby stało się to elementem opieki ogólnej.”

Refleksologia opiera się na założeniu, iż pobudzanie konkretnych partii stóp może poprawić działanie odpowiednich organów.

W badaniu wzięło udział 385 kobiet chorych na raka piersi, których nowotwór rozprzestrzenił się poza pierś. Kobiety podzielono na 3 grupy - pierwsza z nich otrzymała masaże od osoby biegłej w sztuce refleksologii; druga otrzymała zwykłe masaże, które miały działać jak placebo; trzecia zaś nie otrzymała masażu w ogóle.


Wyniki kontrolowano na początku eksperymentu, a także po 5 i 11 tygodniu jego trwania.

Kobiety, które otrzymały profesjonalny masaż, miały znacznie mniej duszności - częstego symptomu w wypadku tej choroby. Prawdopodobnie dzięki temu łatwiej znosiły wchodzenie po schodach, ubieranie się, czy też wyjścia na zakupy.

Tym samym Wyatt wyraził zdziwienie, że wyniki refleksologii objawiły się najpierw w sferze fizycznej, nie zaś psychicznej.

Mniejsze zmęczenie wykazały także osoby, u których zastosowano zwykły masaż, który miał działać jako placebo.

Jednocześnie refleksologia nie spowodowała zmniejszenia bólu oraz nudności, jednakże autor badania zauważa, iż może to wynikać z dużej skuteczności przyjmowanych przez kobiety leków.

Komentarze do: Starożytna metoda masażu może łagodzić objawy raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz