Szukaj

Sprzęt gospodarstwa domowego: gniazda pleśni

Podziel się
Komentarze0

Według pewnego badania opublikowanego niedawno, urządzenia gospodarstwa domowego mogą być prawdziwym gniazdem pleśni. Potencjalnie niebezpieczene, organizmy te, dodatkowo, zaczęły ewaluować, aby lepiej się przystosować do naszego środowiska. Dla nich, zmywarka do naczyń nie jest już w ogóle śmiertelna...Pleśnie, niebezpieczne dla człowieka i superwytrzymałe, mogą wybrać schronienie i świetnie prosperować w niektórych sprzętach gospodarstwa domowego, pozornie nieszkodliwych, uprzedzają badacze.

Ze swoim środowiskiem wilgotnym i ciepłym, wszystkie zmywarki, automaty do kawy, albo pralki, prezentują warunki idealne dla niektórych odpornych grzybów, które czasami mogą być toksyczne dla użytkowników tych urządzeń, według badania opublikowanego w British Mycological Society Journal, Fungal Biology.

Nawet wysokie temperatury (60 do 80 °C) albo agresywne środki chemiczne (detergenty, sole) w zmywarkach nie są w stanie całkowicie zniszczyć tych grzybów.


Eksperci przeanalizowali próbki ze zmywarek z różnych domów w 101 różnych miastach, znajdujących się na wszystkich kontynentach: 62% gościły pleśnie na kauczukowych złączeniach w drzwiach. A spośród tych wszystkich zapleśniałych zmywarek, 56% zawierało gatunki Exophalia dermatitidis oraz Exophalia phaeomuriformis, które są ekstremalnie odporne na ciepło, na substancje chemiczne oraz na kwasy.

Połączenie takie nigdy jeszcze nie zostało zaobserwowane w takim stopniu, aż do tej pory, oceniają badacze.

Jakie ryzyko?

Pleśń czarna, Exophalia dermatitidis  jest generalnie obecna jedynie w środowiskach naturalnych i może być zamieszana w choroby płuc oraz w poważne infekcje, na szczęście niezbyt częste.

Według omawianego badania, obecność takich pleśni „ekstremofilnych” - to znaczy, lubiących ekstremalne warunki, rozwijających się normalnie w środowiskach zazwyczaj zabójczych dla innych form życia - sugeruje, że organizmy te przeszły taki proces ewolucji, który może się okazać poważnym zagrożeniem sanitarnym w przyszłości.

Komentarze do: Sprzęt gospodarstwa domowego: gniazda pleśni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz