Szukaj

Sposoby na zachowanie dobrych zdolności poznawczych w sędziwym wieku

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze wyniki badań naukowych przeprowadzonych na Uniwersytecie w San Francisco dowiodły, że dwunastotygodniowy wysiłek fizyczny i umysłowy osób starszych, które normalnie prowadzą raczej siedzący tryb życia, zwiększył ich zdolności poznawcze. W ramach badań 126 osób trzy razy w tygodniu uczestniczyło w godzinnych grupowych ćwiczeniach gimnastycznych i tyle samo czasu poświęcało na wysiłek umysłowy wspomagany specjalnymi programami komputerowymi.Naukowcy spodziewali się, że funkcjonowanie mózgu u osób poddanych eksperymentowi będzie się różniło w zależności od typu aktywności jaką wykonywali, jednak jak się okazało, niezależnie od rodzaju wykonywanej aktywności, zwiększenie zdolności poznawczych było jednakowe u wszystkich uczestników eksperymentu.

Uczestnicy w trakcie badań zostali poddani wielokrotnie testom mierzącym zdolności poznawcze ich mózgów. Naukowcy przypuszczają, że coraz większa znajomość tych testów przyczyniała się do coraz lepszych wyników uzyskiwanych przez uczestników.


Stwierdzono, że wyniki osób poddanych eksperymentowi znacząco się poprawiły w ciągu 12 tygodni. Oznacza to, że ilość aktywności jest ważniejsza niż jej forma.

Ewentualnym wytłumaczeniem zaobserwowanych zmian może być też efekt praktyki, tzn. im dłużej coś robisz, tym lepszy w tym jesteś.

Najnowsze wyniki badań podważyły wcześniejsze teorie mówiące, że pewne konkretne rodzaje aktywności fizycznej przynoszą lepsze efekty, jeśli chodzi o zachowanie zdolności poznawczych w starszym wieku.

Doktor Barnes, autorka badań naukowych, stwierdziła, że bardzo ważne jest znalezienie sposobów na zwiększenie zdolności poznawczych i spowolnienie niekorzystnych zmian w tym zakresie, zwłaszcza, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko epidemii demencji starczej, której nie da się leczyć farmakologicznie.

Komentarze do: Sposoby na zachowanie dobrych zdolności poznawczych w sędziwym wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz