Szukaj

Sposoby na zachowanie dobrych zdolności poznawczych w sędziwym wieku

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze wyniki badań naukowych przeprowadzonych na Uniwersytecie w San Francisco dowiodły, że dwunastotygodniowy wysiłek fizyczny i umysłowy osób starszych, które normalnie prowadzą raczej siedzący tryb życia, zwiększył ich zdolności poznawcze. W ramach badań 126 osób trzy razy w tygodniu uczestniczyło w godzinnych grupowych ćwiczeniach gimnastycznych i tyle samo czasu poświęcało na wysiłek umysłowy wspomagany specjalnymi programami komputerowymi.Naukowcy spodziewali się, że funkcjonowanie mózgu u osób poddanych eksperymentowi będzie się różniło w zależności od typu aktywności jaką wykonywali, jednak jak się okazało, niezależnie od rodzaju wykonywanej aktywności, zwiększenie zdolności poznawczych było jednakowe u wszystkich uczestników eksperymentu.

Uczestnicy w trakcie badań zostali poddani wielokrotnie testom mierzącym zdolności poznawcze ich mózgów. Naukowcy przypuszczają, że coraz większa znajomość tych testów przyczyniała się do coraz lepszych wyników uzyskiwanych przez uczestników.

Zobacz również:Stwierdzono, że wyniki osób poddanych eksperymentowi znacząco się poprawiły w ciągu 12 tygodni. Oznacza to, że ilość aktywności jest ważniejsza niż jej forma.

Ewentualnym wytłumaczeniem zaobserwowanych zmian może być też efekt praktyki, tzn. im dłużej coś robisz, tym lepszy w tym jesteś.

Najnowsze wyniki badań podważyły wcześniejsze teorie mówiące, że pewne konkretne rodzaje aktywności fizycznej przynoszą lepsze efekty, jeśli chodzi o zachowanie zdolności poznawczych w starszym wieku.

Doktor Barnes, autorka badań naukowych, stwierdziła, że bardzo ważne jest znalezienie sposobów na zwiększenie zdolności poznawczych i spowolnienie niekorzystnych zmian w tym zakresie, zwłaszcza, że wraz z wiekiem rośnie ryzyko epidemii demencji starczej, której nie da się leczyć farmakologicznie.

Komentarze do: Sposoby na zachowanie dobrych zdolności poznawczych w sędziwym wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz