Szukaj

Sposoby na kaca

Podziel się
Komentarze2

Wyjścia z przyjaciółmi są często związane z piciem alkoholu. A nawet z nadmiarem alkoholu. Sam wieczór może być przyjemny (albo nie), ale nazajutrz... rzadko kiedy jest to przyjemne. Pobudka zazwyczaj nadchodzi zbyt wcześnie.Wszyscy marzymy o tym, żeby znaleźć sposób na skorzystanie z przyjemności i z niektórych rozsądnych ekscesów (jak paradoksalnie by to nie brzmiało...), bez konieczności przechodzenia przez ten etap wściekłych ciosów od oburzonej wątroby i głowy, która wolałaby udawać strusia pod poduszką niż zobaczyć światło dnia.

Po posiłku dobrze podlanym czerwonym winem, kto lubi budzić się o 2 lub 3 nad ranem, zlany potem (nie tylko menopauza charakteryzuje się uderzeniami gorąca), gorączkowo łapiąc powietrze?

Na początku, kilka mitów


  • Mit, który ma twarde życie: alkohol rozgrzewa
Fałsz. Alkohol zapewnia uczucie ciepła, ponieważ przyczynia się do rozszerzania naczyń krwionośnych. Ciepła krew udaje się więc do zziębniętych kończyn i je rozgrzewa, przyczyniając się, w ostatecznym rozrachunku, do utraty ciepła. „Strzelenie” więc sobie małej porcji na zimnie zwiększa w sposób istotny ryzyko ucierpienia z powodu hipotermii i odmrożeń.

  • Kawa redukuje poziom alkoholu.
Fałsz. Kawa może pomóc ci czuć się nieco bardziej obudzonym, ale nie zmienia nic w twoim stanie. Poziom alkoholu pozostaje taki sam, prędkość reakcji również, a policjant, który cię zatrzyma, być może, będzie tak samo równie niewyrozumiały.

Przyczyny kaca


W artykule KH Donough opublikowanym w Toxicology, dowiadujemy się, że toksyczne efekty działania alkoholu, zarówno ostre jak i chroniczne, to głównie uszkodzenia typu oksydacyjnego, spowodowanego przez powstawanie wolnych rodników.

Dlatego też, część szkodliwych skutków jest spowodowana wyczerpaniem rezerw enzymów antyoksydacyjnych w ciele, takich jak peroksydaza glutationowa, dysmutaza ponadtlenkowa. Inne nieprzyjemne skutki są spowodowane przez odwodnienie, spadek glikemii (poziom cukru we krwi) i, przede wszystkim, nasycenie metabolizmu alkoholem, który produkuje więc metabolit toksyczny (acetaldehyd) na miejscu zwyczajowego metabolitu łagodnego (kwas octowy).

Zredukować cenę, jaką trzeba zapłacić


Oto rezultaty małego badania, które przeprowadził kanadyjski farmaceuta Jean-Yves Dionne, aby spróbować odnaleźć rzadkie perełki, które mogą nam pomóc zapobiec popularnemu kacowi. Między innymi, są to przepisy zawierające wiele składników, zasugerowane przez lekarzy alternatywnych, takich jak Andrew Weil i Julian Withaker. Oto komentarz na temat kilku z tych produktów.

Koktajl doktora Withakera

Do zażycia przed wyjściem, jak również nazajutrz po...
  • 500 mg N-acetylocysteiny,
  • 1 000 mg witaminy C,
  • 150 mg standaryzowanego wyciągu z ostropestu plamistego,
  • 50 mg witaminy B1.

N-acetylocysteina (NAC)

N-acetylocysteina, w powiązaniu z antyoksydantami, takimi jak witamina C, pomaga utrzymać poziom glutationu (enzym antyoksydacyjny), który jest zmniejszany w innym przypadku przez wolne rodniki wytwarzane w czasie metabolizmu alkoholu. Nie ma, oczywiście, żadnego opublikowanego badania klinicznego na temat działania N-acetylocysteiny na alkohol i na kaca, ale logika jest interesująca, ponieważ NAC jest prekursorem glutationu.

Witamina C


Antyoksydant bardzo dobrze znany, witamina C działa redukując szkody wyrządzone przez wolne rodniki. Jej zastosowanie w przypadku kaca odpowiada pewnej logice, ale, jak już pewnie zgadliście, nikt się nie pochylił jeszcze nad kwestią jej skuteczności dla tego konkretnego wskazania.

Ostropest plamisty (większość roślin działających na wątrobę wchodzi w grę)


Ostropest plamisty (Silybum marianum) jest rośliną dobrze znaną ze swoich właściwości detoksykacyjnych i regenerujących wątrobę. Wykazuje ona również zdolność zapobiegania zmniejszaniu poziomu enzymów antyoksydacyjnych związanych z ostrą bądź chroniczną konsumpcją alkoholu. Dawka zalecana zmienia się od 140 mg do 210 mg ekstraktu znormalizowanego (70% do 80% sylimaryny). Karczoch ma taką samą reputację co ostropest plamisty, a więc, kiedy zobaczysz jakąś ładną sztukę w sklepie, pomyśl o włączeniu go do swojego menu.

Witamina B


Witamina B1 jest klasycznym składnikiem leków na alkoholizm, z powodu jej roli w prewencji dolegliwości neurologicznych, takich jak delirium tremens. Może ona, być może, odgrywać rolę u osoby nie będącej alkoholikiem, ale trzeba to jeszcze udowodnić. Jednakże, 50 mg witaminy B1 (z przepisu doktora Withakera) to dawka bardzo poniżej dawki toksycznej i nie powoduje to żadnych skutków ubocznych. Jeśli nie pomoże, to przynajmniej nie zaszkodzi. Witamina B6 może również zredukować symptomy syndromu dnia następnego, dzięki swoim właściwościom przeciwymiotnym.

Inne interesujące produkty


Żeń szeń

Żeń szeń (Panax ginseng) zwiększa prędkość eliminowania alkoholu poprzez aktywowanie enzymów, które są za to odpowiedzialne. U człowieka, zwiększa on prędkość eliminowania alkoholu w sposób znaczący. Jedną godzinę po konsumpcji alkoholu, leczona grupa miała poziom alkoholu we krwi o 35% niższy niż grupa kontrolna.

Żeń szeń wykazuje również działanie na czujność i na koordynację motoryczną, co pozwala zrównoważyć skutki alkoholu.

U szczura, żeń szeń odwrócił proces zwyrodnienia wątroby sprowokowany przez konsumpcję alkoholu, mogący prowadzić nawet do marskości.

Żeń szeń chroni organy witalne i centralny układ nerwowy przed szkodliwym działaniem alkoholu, co może zmniejszać zmęczenie związane z konsumpcją alkoholu i sprzyjać lepszej energii.

Pewne badanie przeprowadzone w byłym Związku Radzieckim (czyli dawno, dawno temu...) odnotowało również, że wydolność uczestników (którym dawano wódkę) była lepsza dzięki wcześniejszemu przyjęciu eleuterokoka (Eleutherococcus senticosus, nazywany również żeń szeniem syberyjskim), w czasie testów na precyzję, na szybkość i na koordynację.

Dobra formuła żeń szenia prezentuje więc interesujące narzędzie pozwalające sprawić, że świętowanie (a przede wszystkim, dzień po) będzie przyjemniejsze. Natomiast, niektóre cechy wyjątkowe albo środki ostrożności są bardzo użyteczne i warto je poznać:
  • Po pierwsze, żeń szeń jest stymulantem. Jeśli konsumujesz dużą dawkę żeń szenia (od 1 g do 3 gram, jak jest sugerowane na zredukowanie kaca), nie bierz jej zbyt późno w ciągu dnia, ponieważ energetyzujący efekt tej rośliny nie pozwoli ci zasnąć (o ile nie poszukujesz właśnie skutku z punktu 4).
  • Po drugie, skutki działania żeń szenia się kumulują. Jedna dawka jest być może dobra, ale codzienna powtórka tej samej dawki przez pewien okres czasu jest lepsza, zarówno na zmęczenie, jak i na poprawę metabolizmu.
  • Po trzecie, są możliwe interakcje, przede wszystkim z lekami hipoglikemizującymi (jak na przykład Diabeta, możliwe zwiększenie działania) oraz z warfaryną (kumadyna, możliwa redukcja efektu).
  • Po czwarte, w końcu, żeń szeń jest rzadką rośliną, która jest afrodyzjakiem i której efekty w tym punkcie zostały potwierdzone przez rozstrzygające rezultaty.

Homeopatia


Jeśli interesujesz się homeopatią, roztwory Nux vomica mają również reputację pomocnych w redukowaniu niepożądanych skutków alkoholu. Bierz trzy granulki przed imprezą i 3 inne nazajutrz.

Pić dużo wody

Prostą zupełnie rzeczą jest picie naprzemiennie szklanki wody i lampki wina, co pozwala jednocześnie zredukować całkowitą ilość połkniętego alkoholu oraz skutki odwodnienia.

Absolutnie unikać


Mieszanki alkoholu i napojów energetyzujących są teraz oferowane w barach. Trzymaj się od nich z daleka. Być może czujemy większą euforię, większą kontrolę ... ale jesteśmy równie pijani! Poza tym, nadmiar (który zaczyna się od drugiej konsumpcji napoju energetyzującego z wódką) może wywołać poważne skutki. Ludzie umierają już od trzeciej takiej porcji w ciągu jednego wieczoru!

Konkluzja

Co zrozumiałe, niezależnie co, niezależnie od przepisu, za dużo to za dużo! Nie ma skutecznego środka, który pozwalałby całkowicie wyeliminować kaca i inne skutki alkoholu. Pijcie dużo wody, aby uniknąć odwodnienia i spróbujcie jednej z wyżej podanych sugestii. Możemy poprawić proporcję przyjemność/nieprzyjemność, ale jedna rzecz jest pewna: lepiej zapobiegać.

Komentarze do: Sposoby na kaca (2)

monia28
monia28 25-10-2011 08:37

sposób na kaca

2

Najlepsze na kaca są tabletki 2kc, które trzeba łykać w trakcie picia. Na mnie skutkują jestem w stanie sporo wypić i świetnie czuć się na drugi dzień. Warto spróbować :)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze