Szukaj

Spacer po urazie rdzenia kręgowego

Podziel się
Komentarze0

W laboratorium szwajcarskim, szczury z ciężkim urazem rdzenia kręgowego uczą się na nowo chodzić. W czerwcu 2012, w magazynie Science naukowcy z Federalnej Szkoły Politechnicznej w Lozannie (Szwajcaria, EPFL, École Polytechnique Fédérale de Lausanne), pokazali, iż ich szczury laboratoryjne nie tylko same inicjowały chodzenie, ale także biegały, wspinały się po schodach, unikały przeszkód – to wszystko po kilku tygodniach neurorehabilitacji przy użyciu elektrycznej stymulacji i zrobotyzowanej uprzęży.W ostatnim tygodniu, w trakcie naukowej konferencji 2013 Annual Meeting of the American Association for the Advancement of Science (AAAS) w Bostonie, główny autor badania, Gregoire Courtine przedstawił to doświadczenie w szczegółach, a także kolejne kroki swojego laboratorium w kierunku prób klinicznych.

Courtine prowadzi International Paraplegic Foundation (IRP) Chair in Spinal Cord Repair na EPFL.

Na konferencji, naukowiec mówił o licznych technologiach neuroprotetycznych opracowanych w jego laboratorium, których celem jest przywrócenie świadomej kontroli nad ruchami po ciężkim urazie rdzenia kręgowego.


Jego przemowie towarzyszyło wideo przedstawiające kompletnie sparaliżowane szczury, które świadomie chodziły po zaledwie kilku tygodniach terapii.

Courtine spodziewa się, że próby kliniczne na ludziach zacznie w ciągu 2 lat.

Na konferencji AAAS Courtine zaprezentował europejski projekt NeuWalk, który ma na celu przeniesienie technologii ze szczurów na ludzi z urazem rdzenia kręgowego, poprzez opracowanie skutecznego rehabilitacyjnego systemu neuroprotetycznego.

Pierwsza faza próby klinicznej będzie prowadzona w Lausanne University Hospital, który specjalizuje się w ekspertyzie elektryczno-chemicznej stymulacji rdzenia kręgowego u ludzi.

Druga faza będzie miała miejsce w centrum akademickim EPFL Valais Wallis, które zostanie otwarte w 2015 roku w Valais w Szwajcarii.

Centrum to skupi się na nowych terapiach i rehabilitacji dla ludzi z fizycznymi upośledzeniami. Być może uda się opracować skuteczne terapie dla osób z ciężkimi urazami rdzenia, u których bieżące techniki nie są w stanie odbudować możliwości stania czy chodzenia.

Komentarze do: Spacer po urazie rdzenia kręgowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz