Szukaj

Kleszczowe zapalenie mózgu

Podziel się
Komentarze1

Chorobę wywołują wirusy, które znajdują się w niektórych zarażonych kleszczach z rodzaju hodes ritinus. Do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenia, rzadziej drogą pokarmową (mleko chorych krów).

Wiekszośc ludzi przechodzi zakażenie wirusem kleszczowego zapalenia mózgu skąpo- lub bezobjawowo, a jedynym dowodem przebytego zakażenia jest potwierdzenie serologiczne . Jest to tzw. postać poronna.

Jeśli wystepują objawy, to choroba przebiega w dwóch fazach i może byc nieuleczalna. Okres inkubacji (utajenia) wynosi 2-28 dni. w tym czasie wirus rozmnaża się w komórkach w miejscu wnikniecia, to znaczy ukąszenia, i dostaje się do okolicznych węzłów chłonnych i narządów bogatych w układ siateczkowo-śródbłonkowy.


Ryzyko zachorowania:

W Polsce obszarami o największym ryzyku zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu są dawne województwa białostockie, olsztyńskie i suwalskie oraz okolice Opola. Rocznie choruje ok 300 osób. Możliwe powikłania Porażenia nerwów czaszkowych czy nerwów obwodowych, niedowład, zaburzenia psychiczne.

Diagnostyka:

Oznaczanie przeciwciał przeciwko wirusom we krwi, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Leczenie:

Wyłącznie objawowe. Profilaktyka Przed kleszczowym zapaleniem mózgu mogą ochronić nas szczepienia. Są one pełnopłatne - każda z trzech dawek kosztuje około 56 zł. Odporność uzyskujemy po dwóch dawkach, które podaje się w 2-4 tyg. odstępach (po trzech latach należy przyjąć jedną dawkę przypominającą). Osoby nie-szczepione powinny stosować środki odstraszające owady, unikać wilgotnych zarośli, nosić zakrywające ciało ubrania.

Komentarze do: Kleszczowe zapalenie mózgu (1)

maslanka
maslanka 20-07-2009 13:21

nazwa gatunkowa kleszcza

1

Wszystko elegancko by było gdyby nie rażąca dla mnie pomyłka w nazwie gatunkowej kleszcza. Proszę osoby piszące artykuły aby wcześniej weryfikowały takie rzeczy. Poprawna nazwa to Ixodes ricinus. Mam nadzieję iż błąd ten... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze