Szukaj

Smartfony do diagnozowania chorób w czasie rzeczywistym

Podziel się
Komentarze0

Zespół z USA opracowuje system diagnostyczny oparty na nanotechnologii, który będzie wymagał tylko smartfonu i dołączonego do niego obiektywu, wartego 20 dolarów, do odczytania wyników. Chociaż istnieją pewne wyzwania, które wciąż trzeba pokonać, jest szansa, że wynikiem końcowym będzie niedrogie narzędzie diagnostyczne, które może być stosowane w dziedzinie wykrywania chorób.

Nowy system jest tworem Jiminga Bao, asystenta profesora inżynierii elektrycznej i komputerowej, i Richarda Willsona, profesora inżynierii chemicznej i biomolekularnej na Uniwersytecie w Houston w Teksasie.

Konstrukcja układu opiera się na połączeniu biologicznie czułego urządzenia z prostym mikroskopem, który może odczytać wyniki, a tą funkcję ma spełniać  smartphon, wzbogacony o obiektyw. Urządzenie działa tak, jak wszystkie narzędzia diagnostyczne - wykrywa rezultat chemicznej reakcji pomiędzy patogenem, a cząsteczką wiązania jednoznacznie do niego przyporządkowaną. Patogenem może być wirus, lub bakteria, a cząsteczką może być przeciwciało zwalczające chorobę. Dobrym przykładem takiej diagnozy jest reakcja, która występuje, gdy bakterie Streptococcus poddaje się reakcji z niepowtarzalnymi przeciwciałami anty-paciorkowca. System diagnostyczny umożliwia dokonanie się reakcji, a następnie wykrywa wynik w taki sposób, że nie można go pomylić z żadnym innym.

Wyzwaniem jest opracowanie systemu, który działa szybko, tanio i łatwo, zarówno po stronie biodetekcji ,umożliwienia reakcji i i szybkiego podania wyników, jak i po stronie interpretacji, czyli tak, by wyniki mogły być przeglądane i analizowane.

Zespół przyznaje, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim będą mogli rozpowszechnić ten system. Przykładowo, wciąż muszą znaleźć drogę do sterylnego przekazania bakterii i wirusów w próbce na powierzchnię elementu przesuwnego, tak aby uzyskać wystarczająco dokładne wyniki. Mają jednak nadzieję na przezwyciężenie tych problemów i oferowanie lekarzom w tej dziedzinie przenośny, tani, dokładny i szybki sposób diagnozowania chorób.

Dla przykładu, system smartfon może być bardzo pomocny dla biednych regionów, gdzie duże grupy ludzi mogą być prześwietlone w celu wykrycia częstych i poważnych chorób, takich jak cukrzyca.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Smartfony do diagnozowania chorób w czasie rzeczywistym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz