Szukaj

Słabsze zapamiętywanie dźwięków przez ludzi niż innych bodźców

Podziel się
Komentarze0

James Bigelow i inni studenci Uniwersytetu Iowa zaprezentowali wyniki swoich badań dot. zapamiętywania dźwięków przez ludzi. Rezultaty zostały opublikowane w magazynie „PLOS One” i pokazują, iż rzeczy, które trafiają do naszej pamięci za pomocą dźwięku, jest nam o wiele trudniej zachować niż rzeczy widziane lub czytane przez nas. Według Bigelow’a potwierdza to stare chińskie przysłowie „Słyszę i zapominam; Widzę i pamiętam”.

Amy Poremba, docent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Iowa i współautorka artykułu, dodaje, że pomimo tendencji do postrzegania naszych połączeń mózgowych jako zintegrowanych, to wyniki pokazują, iż nasz mózg w zupełnie inny sposób przetwarza informacje dźwiękowe niż te wzrokowe i dotykowe. Stąd też przydatne są alternatywne taktyki, jak np. zwiększone pamięciowe powtarzanie, które pomoże poprawić naszą pamięć.

Testowanie pamięci krótkotrwałej i poznawczej

Badacze z Uniwersytetu Iowa zaprojektowali eksperyment, który pozwolił na przetestowanie pamięci krótkotrwałej ponad 100 studentów. Zostali oni poproszeni o założenie słuchawek i wysłuchania czystych dźwięków, spojrzenia na różnorakie odcienie czerwonych kwadratów i poczucie wibracji o niskiej częstotliwości wywołanych przez chwytanie aluminiowego prętu. Czas pomiędzy powyższymi dźwiękami, kształtami i wibracjami wynosił od 1 do 32 sekund. Okazało się, iż pamięć dźwiękowa studentów pogarszała się znacznie szybciej niż pamięć związana z figurami i wibracjami.

Drugi eksperyment miał na celu zbadanie pamięci poznawczej uczestników. W tym celu wysłuchiwali oni dźwięków szczekających psów, oglądali nieme filmy ukazujące mecz koszykówki i dotykali różne przedmioty, np. kubek do kawy, których nie mogli zobaczyć. Badacze zauważyli, że zarówno godzinę jak i tydzień po eksperymencie, studenci mieli większe trudności w przypomnieniu sobie dźwięków, które słyszeli, lecz rzeczy, które widzieli lub dotykali były zapamiętane w prawie tak samym stopniu.

Wnioski, które wysnuto z obu badań, pokazują, że mózg przetwarza i magazynuje dźwięki w inny sposób niż inne wspomnienia. Dlatego też, gdy chcemy sprawić, aby coś zostało lepiej zapamiętane przez drugą osobę, należy zastosować również dotykowe i wzrokowe aspekty, a nie tylko informację dźwiękową.

Katarzyna Szuba


Komentarze do: Słabsze zapamiętywanie dźwięków przez ludzi niż innych bodźców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz