Szukaj

Składnik kremów do skóry potencjalnym lekiem na rozedmę płuc

Podziel się
Komentarze0

Mieszanka stosowana w niektórych kremach do skóry powstrzymuje postęp rozedmy płuc i cofa zniszczenia wywołane przez chorobę, donoszą naukowcy z BUSM (Boston University School of Medicine). Zaaplikowany zainfekowanym komórkom płucnym peptyd Gly-His-Lys (GHK) przywrócił aktywność ich genom oraz sprawił, że z powrotem zaczęły prawidłowo funkcjonować.Przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD) jest chronicznym, postępującym schorzeniem stanowiącym połączenie rozedmy płuc, obstrukcję małych dróg oddechowych i długotrwałego bronchitu.

Powodowana jest zwykle przez dym tytoniowy oraz inne czynniki drażniące, które prowadzą do przewlekłego zapalenia i stresu oksydacyjnego, co w dłuższym czasie przyczynia się do wyniszczenia pęcherzyków płucnych.

Bez nich, płuca nie są w stanie zapewnić organizmowi potrzebnej wymiany gazowej – osoby cierpiące na COPD mają skrócony oddech i niską zawartość tlenu we krwi.

Choroba ta stanowi trzecią najczęstszą przyczynę zgonów w USA. Umiera przez nią rocznie ok. 120 tys. Amerykanów. Chociaż istnieją sposoby łagodzenia jej objawów, nie istnieje jeszcze terapia, która mogłaby dawać jakiekolwiek szanse na jej całkowite wyleczenie.


Autorzy badania zidentyfikowali 127 genów, których aktywność została uszkodzona przez COPD. Wśród nich znalazły się m.in. geny odpowiedzialne za przesyłanie sygnałów do limfocytów B, czyli limfocytów produkujących przeciwciała niszczące antygeny – ich aktywność była wzmożona – oraz geny odpowiedzialne za zachowanie prawidłowej struktury i funkcjonalności komórek płucnych, których aktywność została zaniżona w wyniku choroby.

Badacze namierzyli genetyczne defekty aktywności komórek, które pojawiają się w miarę postępu choroby, i znaleźli środek, który odwraca zaistniałe zmiany - Gly-His-Lys.  Peptyd ten występuje w ludzkim organizmie, a jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem człowieka.

Podobnie jak odpowiednie stężenie GHK leczy ranki skóry, tak i mobilizuje on komórki płucne, by zaczęły leczyć swoje uszkodzenia.

Artykuł opublikowany w Genome Medicine ukazuje potencjał technologii genomowych jako skutecznego narzędzia identyfikacji nowych sposobów leczenia poprzez wykorzystanie istniejących już leków i ich składników.

Komentarze do: Składnik kremów do skóry potencjalnym lekiem na rozedmę płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz