Szukaj

Samokontrola sposobem na obniżenie ciśnienia

Podziel się
Komentarze0

Nawet ludzie ze znacznym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu, mogą zmniejszyć swoje ciśnienie krwi, poprzez regularne jego mierzenie i zażywanie przepisanych leków, jak podają najnowsze badania z Wielkiej Brytanii.

Naukowcy odkryli, że pacjenci, którzy ściśle monitorowali własne ciśnienie krwi i zażywane leki, stosując się do szczegółowych instrukcji lekarzy, poprawili swoje wyniki, w porównaniu z pacjentami, którzy polegali na systemie opieki zdrowotnej i okresowych badaniach.

W nowym badaniu, naukowcy przebadali 552 pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i historią innych problemów zdrowotnych, takich jak udary, zawały serca, cukrzyca i choroby nerek. Pacjenci byli rekrutowani z biur 59 lekarzy w Wielkiej Brytanii, w latach 2011 i 2013. 

Za normalne ciśnienie krwi uważa się - ciśnienie skurczowe (pierwsza liczba) na poziomie 120 milimetrów słupa rtęci (mm Hg) lub mniej oraz rozkurczowego (dolna) od 80 mm Hg lub mniej. Wysokie ciśnienie krwi jest zazwyczaj definiowane jako odczyt ciśnienia skurczowego powyżej 140 mmHg i rozkurczowego 90m mm Hg lub więcej.

Po 12 miesiącach, ciśnienie skurczowe spadło w obu grupach, ale znacznie więcej spośród tych, którzy kontrolowali własne odczyty i leki.
- Zaobserwowane różnice w ciśnieniu krwi były dość znaczne - powiedział dr Steven Nissen z Cardiovascular Medicine w Ohio. - Każde zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi o 2 lub 3 mm Hg, to  zauważalna różnica - dodaje.

Choć wyniki nie udowodniły jeszcze, że w grupie samokontroli udało się zmniejszyć ilość udarów i ataków serca, Nissen powiedział, że niższe ciśnienie krwi jest bezpośrednio związane z rezultatami długoterminowymi.

Ostrzegł równocześnie, że pacjenci powinni wpierw porozmawiać ze swoimi lekarzami, czy tego rodzaju kontrolowanie ciśnienia krwi jest dla nich wskazane, zanim podejmą się ich na własną rękę.

Komentarze do: Samokontrola sposobem na obniżenie ciśnienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz