Szukaj

Twoje stopy są nieustannie zimne? Sprawdź jaka może być tego przyczyna

Podziel się
Komentarze0

Marznięcie dłoni i stóp w mroźne, zimowe dni nie powinno budzić w nas niepokoju. Jest to bowiem konsekwencja naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. Większe porcje krwi są dostarczane do organów wewnętrznych kosztem krwi doprowadzanej do kończyn. W ten sposób organizm chroni przed oziębieniem ważne dla życia narządy wewnętrzne.

Twoje stopy są nieustannie zimne? Sprawdź jaka może być tego przyczyna

Jedynym sposobem na zimne dłonie i stopy w czasie mrozu jest zadbanie o ciepły ubiór (zwłaszcza rękawiczki, grube skarpetki i utrzymujące ciepło buty) oraz odpowiednia podaż energii w postaci gorących, bardziej kalorycznych niż zwykle posiłków.

Jeśli jednak ziębnięcie kończyn obserwowane jest również w ciepłe dni lub gdy do wychłodzenia prowadzi nawet niewielka ekspozycja na zimno jest to sygnał, który powinien zwrócić naszą uwagę. Takiej sytuacji nie można już bagatelizować, gdyż może ona świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym.

Niektórym osobom zimne stopy towarzyszą już od wczesnego dzieciństwa. Przypadłość ta ma wówczas charakter wrodzony, a do zmarznięcia kończyn dochodzi nawet podczas przebywania w bardzo ciepłych pomieszczeniach. Bardziej niepokojąca jest sytuacja, gdy skłonność do ziębnięcia stóp zaobserwowano w późniejszym wieku. Jego przyczyną może być na przykład anemia, zaburzenia krążenia krwi, schorzenia tarczycy, choroby reumatyczne czy niedociśnienie. W takiej sytuacji konieczne jest skorzystanie z porady lekarskiej i jeśli jest to konieczne rozpoczęcie właściwego leczenia.

Schorzeniem objawiającym się uczuciem zimna w obrębie kończyn jest między innymi choroba Buerger’a, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń. Najczęściej chorują na nią osoby palące papierosy, zwłaszcza mężczyźni w wieku 20-40 lat. Zapalenie obejmuje małe i średnie żyły i tętnice kończyn, upośledzając w ten sposób krążenie co objawia się ziębnięciem dłoni i stóp. Często uczuciu zimna towarzyszy zasinienie i ból. Schorzenie jest poważne i wymaga jak najszybszej wizyty u specjalisty. Jeśli problem zostanie zlekceważony może skończyć się na martwicy i konieczności amputacji chorej kończyny.

Zimne stopy i dłonie są też częstym objawem chorób dotyczących układu krążenia i układu oddechowego. Najpoważniejszym zaburzeniem dotyczącym układu oddechowego, który może prowadzić do wystąpienia uczucia zimna w dłoniach i stopach jest obrzęk płuc. Zjawisko to pojawia się nagle i poważnie zagraża życiu. Zziębnięcie kończyn poprzedza jego wystąpienie. Wypełnienie płynem przesiękowym pęcherzyków płucnych jest często ściśle związane z układem sercowo-naczyniowym. Jego przyczyną jest bowiem zaburzenie czynności wyrzutowej mięśnia sercowego prowadząca do zalegania krwi w krążeniu płucnym. Inną przyczyną obrzęku płuc może być masywne zapalenie płuc lub zatrucie chemikaliami.


Inną grupą schorzeń, w których może wystąpić ziębnięcie kończyn są choroby autoimmunologiczne – tzw. kolagenozy. W ich przebiegu dochodzi do zniszczenia niektórych tkanek na skutek wytwarzania przez organizm przeciwciał skierowanych przeciwko własnym komórkom. Jeśli zmiany zapalne obejmują tętnice dochodzi do upośledzenia krążenia krwi w kończynach i ziębnięcia dłoni i stóp. Charakterystycznym objawem jest tzw. objaw Reynaud, czyli napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk lub stóp widoczny jako ich natychmiastowe zblednięcie. Występuje w takich schorzeniach, jak choroba reumatyczna, liszaj rumieniowaty czy twardzina. Podobnie jak choroba Burger`a oraz schorzenia układu krążenia i układu oddechowego, także choroby z autoagresją wymagają leczenia prowadzonego przez specjalistę.

Niestety większość z wymienionych schorzeń ma charakter przewlekły, a farmakoterapia nie jest w stanie usunąć problemu zimnych stóp. W jaki sposób możemy wówczas sobie pomóc? Zacząć należy od zmiany trybu życia. Zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna są najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na poprawę funkcjonowania organizmu. Konieczne jest również rzucenie palenia. Nikotyna bowiem działa kurcząco na naczynia krwionośne i zaburza w ten sposób krążenie krwi. Dlatego też  osoby palące są bardziej podatne na zziębnięcie dłoni czy stóp. Mówiąc o zdrowym stylu życia nie można też zapomnieć o roli stresu.


Negatywne emocje towarzyszące nam w codziennym życiu wyzwalają w organizmie szereg reakcji, które mogą niekorzystnie wpłynąć na krążenie krwi. Dlatego też należy zadbać o codzienny relaks oraz prawidłowe relacje rodzinne i zawodowe. Ponadto należy zwrócić uwagę na swój codzienny strój. Z szafy powinnyśmy wyrzucić zbyt obcisłe ubrania, zwłaszcza za ciasne spodnie i uciskające skarpetki. Ważne jest także, by nasz strój był wystarczająco ciepły. Nie powinniśmy również oszczędzać na ogrzewaniu mieszkania w czasie zimy. Panująca w nim temperatura powinna być dla nas komfortowa.

Pomocne będą również preparaty farmaceutyczne dostępne w aptekach, których zadaniem jest rozgrzanie zziębniętych stóp i przyniesienie oczekiwanej ulgi. Przykładem jest krem Acerin Hot Cream, który dzięki zawartości takich składników czynnych, jak wyciąg z nasion kasztanowca, wyciąg z kwiatów arniki i hesperydyna, przeciwdziała marznięciu słabo ukrwionych części ciała. Działanie rozgrzewające posiada także krem do stóp Farmona Nivelazione zawierający między innymi ekstrakt z borowiny, gorczycę i olejek cynamonowy. Krem rozgrzewający do stóp ma w swojej ofercie również firma Ziaja. Krem posiada w swoim składzie ekstrakt z gorczycy, imbiru oraz białego łubinu. Oprócz kremów można również wykonywać rozgrzewające kąpiele dla stóp, np. z wykorzystaniem soli do stóp Bingo. Produkt ten swoje rozgrzewające właściwości zawdzięcza borowinie, której działanie wspomagają związki magnezu i cynku. Inną solą jaką można dodać do kąpieli jest rozgrzewająca sól cynamonowa Dr Stopa. Oprócz olejku cynamonowego zawiera m.in. magnez i wapń.

Wymienione wyżej preparaty można stosować również profilaktycznie, aby zapobiec problemowi z ziębnięciem kończyn. Warto ponadto zadbać od wewnątrz o poprawę krążenia. W tym celu można sięgnąć po preparaty zawierające wyciąg z miłorzębu japońskiego, np. Ginkofar, Tanakan. Także planując posiłki możemy zadbać o obecność rozgrzewających przypraw, takich jak imbir, cynamon, papryka, pieprz czy chrzan. Wskazane jest również wykonywanie naprzemiennych kąpieli stóp w bardzo zimnej i bardzo gorącej wodzie, co ma za zadanie wzmocnić naczynia.

Autor:

Marta Grochowska

Źródło:

Krzemińska S: Zimne stopy. Świat Farmacji [www.wydawnictwoapteka.pl]

Komentarze do: Twoje stopy są nieustannie zimne? Sprawdź jaka może być tego przyczyna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz