Szukaj

Domowe sposoby na hemoroidy

Podziel się
Komentarze0

Chociaż ta choroba spotyka w pewnym wieku około 80% zarówno mężczyzn jak i kobiet, to wciąż mało wiemy na jej temat. Nie dlatego, że nie posiadamy informacji, tylko dlatego, że wstydzimy się mówić o tej wstydliwej przypadłości.

Domowe sposoby na hemoroidy

Jednak żeby skutecznie pozbyć się hemoroidów przede wszystkim należy dowiedzieć się jak je wyleczyć. Dlatego nie wypierajmy ze świadomości faktu, że hemoroidy mogą prędzej czy później spotkać każdego z nas. Dowiedzmy się jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Czym są hemoroidy i jakie są ich objawy?

Hemoroidy – zwane inaczej żylakami odbytu – to nic innego jak powiększone żyły w okolicach odbytnicy, czyli guzki krwawnicze. Mogą one uwypuklać się na zewnątrz lub do środka odbytu.

Do najczęstszych objawów zalicza się:

 • krwawienia z odbytu i wydzielina śluzowa przy oddawaniu stolca,
 • uczucie dyskomfortu,
 • bolesność przy wypróżnianiu,
 • swędzenie bądź pieczenie w okolicach odbytu,
 • niebieskopurpurowe guzki dookoła odbytu widoczne gołym okiem.

Jeżeli zauważymy u siebie takie objawy powinniśmy zacząć działać! Jednak zawsze najlepiej udać się po poradę do lekarza.

Przyczyny hemoroidów

Może się zdarzyć, że hemoroidy ustąpią same, jednak bardzo często zdarzają się nawroty. Szczególnie zagrożone są osoby starsze. Jednak niemniejszy ryzyko dotyczy kobiet w ciąży w po porodzie. Jakie są jeszcze inne czynniki sprzyjające hemoroidom? Oto one:

 • niewłaściwa dieta,
 • zaparcia, konieczność mocnego parcia podczas wypróżniania,
 • siedząca praca,
 • wady wrodzone, dziedziczna skłonność do żylaków odbytu.

Wskazówki na co dzień


Jeżeli cierpimy z powodu żylaków odbytu należy pamiętać, że ta choroba jak każda inna wymaga od nas specjalnego zachowania. Powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by nie szkodzić sobie jeszcze bardziej.

 • unikajmy dźwigania ciężarów,
 • podcierajmy się bardzo starannie po skorzystaniu z toalety,
 • zainwestujmy w odpowiedni papier toaletowy (biały nieperfumowany),
 • po wypróżnieniu zalecane jest podmycie okolic krocza,
 • pod żadnym pozorem nie wolno drapać swędzących guzków (przyniesie to jedynie chwilową ulgę a możemy spowodować krwawienie),
 • warto kupić specjalną poduszkę do siedzenia - z otworem na środku,
 • jeżeli cierpimy z powodu żylaków wewnętrznych, czasami zdarza się ich wypadnięcie. Wtedy (oczywiście przy zachowaniu higieny) należy delikatnie włożyć je z powrotem do środka.

Leczenie

Najpopularniejszym sposobem są tak zwane nasiadówki. Polegają na kucaniu w wannie wypełnionej ciepłą wodą. Para wodna spowoduje rozgrzanie okolic odbytu co znacznie poprawi krążenie krwi w tych okolicach, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk i ból.

Do wody można dodać lejek leczniczy czy leki przeciwzapalne, wyciąg z szałwii, która dodatkowo ma działanie odkażające. Polecane są również drożdże i wyciąg z kory dębowej. Żeby nasiadówka była najefektywniejsza powinna trwać od 7 do 12 minut.

Niektórzy chwalą sposób, jakim jest naprzemienne polewanie raz zimną, raz ciepłą wodą kolan i ud. Temperatura wody powinna być zmieniana co około 8 sekund. Ten sposób można zastosować również w okolicach odbytu. Zbieg poprawia krążenie i zmniejsza ból.

Innym sposobem na żylaki wewnętrzne jest nasączenie tamponu sokiem z gotowanej cebuli z dwiema kroplami oleju i umieszczeniu go w odbicie. Jeżeli mamy do czynienia z żylakami zewnętrznymi sokiem należy nasączyć okład i przykładać go bezpośrednio do guzków. Żeby zapobiec wyschnięciu okładu, najlepiej zmieniać go co kilka godzin.

Gdy takie zabiegi nie pomagają, warto udać się od apteki. Tam farmaceuta pomoże wybrać odpowiedni lek, który uśmierzy ból i zmniejszy obrzęk. Najpopularniejsze są maści i czopki. Przy czym te pierwsze są lepsze, bo działają zarówno na guzki wewnętrzne jak i zewnętrzne.

Oprócz wyżej wymienionych sposobów warto zastanowić się jak możemy zaradzić na żylaki odbytu działając od środka. Otóż podstawową kwestią jest zadbanie o prawidłową dietę. Powinniśmy spożywać około pięciu posiłków dziennie, w których skład wchodzą produkty ze wszystkich grup z (przewagą warzyw i owoców). Odpowiednia ilość błonnika pomoże zapobiec zaparciom. Unikajmy używek i ostrych przypraw, gdyż wzmagają one pieczenie.

Powinniśmy również unikać nadmiernej ilości soli. Powoduje to zatrzymywanie wody w organizmie i przepełnienie nią naczyń krwionośnych – również tych w okolicach odbytu. W konsekwencji jesteśmy narażeni na większy ból.

Należy przeciwdziałać zaparciom, bo to one w dużej mierze są odpowiedzialne za powstawanie hemoroidów. Picie niewystarczającej ilości wody, czekolada i mało błonnika w diecie to najczęściej popełniane przez nas błędy.

Komentarze do: Domowe sposoby na hemoroidy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz