Szukaj

Roztargnienie związane ze starzejącymi się komórkami

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy sugerowali wcześniej, iż roztargnienie może wskazywać na brak poczucia szczęścia, podczas gdy mózg, który jest obecny w chwili teraźniejszej, świadczy o byciu szczęśliwym. Aktualne prace, przeprowadzone przez badaczy z UCSF pokazują z kolei, iż istnieje powiązanie między roztargnieniem a starzeniem, jeżeli weźmiemy pod uwagę biologiczny pomiar długowieczności.W omawianym badaniu, jak stwierdzili naukowcy, długość telomerów, które są biologicznym biomarkerem starzenia komórek i całego organizmu, została powiązana z tendencją do bycia obecnym w teraźniejszości oraz z tendencją do roztargnienia.

Prace przeprowadzono na 239 zdrowych kobietach, w wieku od 50 do 65 lat.

Bycie obecnym w chwili teraźniejszej zostało określone jako skupienie na bieżących zadaniach. Roztargnienie to skłonność do myślenia o innych rzeczach i „bycie duchem gdzieś indziej”.


Według badań, opublikowanych w Clinical Psychological Science, u kobiet, które miały skłonność do roztargnienia, stwierdzono krótsze telomery w porównaniu do kobiet obecnych w chwili teraźniejszej, bardziej skupionych oraz bardziej zaangażowanych na aktualnych aktywnościach.

Telomery to wypustki DNA chroniące końce chromosomów, zapobiegające ich niszczeniu bądź łączeniu z sąsiadującymi chromosomami. Typowo, telomery skracają się z wiekiem oraz w odpowiedzi na stres fizjologiczny i psychologiczny. Skracanie telomerów pozwala przewidzieć choroby oraz śmiertelność.

Na tę chwilę jednak naukowcy jeszcze nie wiedzą, czy to roztargnienie prowadzi do skracania telomerów, czy też może dzieje się na odwrót.

Komentarze do: Roztargnienie związane ze starzejącymi się komórkami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz