Szukaj

Rola insuliny w uczuciu sytości

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie naukowców z University of British Columbia zdaje się wyjaśniać dlaczego zdjęcia jedzenia wpływają na nas słabiej, kiedy jesteśmy pełni. Dr Stephanie Borgland z wydziału anestezjologii, farmakologii i terapii na UBC, główna autorka badania, mówi: wiemy, że insulina odgrywa pewną rolę w poczuciu sytości po jedzeniu. Ale mechanizm, który tym steruje, jest niejasny.W nowym artykule, opublikowanym w Nature Neuroscience, Borgland ze swoimi kolegami odkryła, że insulina, której poziom rośnie po słodkim i wysokotłuszczowym posiłku, wpływa na strefę mózgu znaną jako VTA (ang. ventral tegmental area, obszar brzuszny nakrywki).

Rejon ten odpowiada za zachowania związane z poszukiwaniem nagrody.

Kiedy insulinę zaaplikowano w strefie VTA u gryzonia, mysz nie była już zainteresowana oferowanym jej jedzeniem.


Borgland wyjaśnia: insulina otępia synapsy w tym regionie mózgu i sprawia, że nie mamy już chęci na jedzenie. Dzięki temu mniej zwracamy uwagę na elementy i wskazówki związane z żywnością.

Świat naukowy od lat prowadzi dyskusje na temat czynników środowiskowych związanych z epidemią otyłości. W Quebeku, w Norwegii, Grecji, Szwecji i w Zjednoczonym Królestwie zdecydowano się nawet na zakaz reklamowania "śmieciowego" jedzenia.

Nasze badanie, mówi Borgland, pozwala wyjaśnić dlaczego zdjęcia jedzenia wpływają na nas słabiej, kiedy jesteśmy syci. Być może pozwolą także opracować nowe strategie zapobiegania nadmiernemu jedzeniu.

Region VTA, jak pokazano w badaniach, powiązany jest z uzależnieniami i zachowaniami do nich prowadzącymi. Lepsze zrozumienie mechanizmów w tym regionie mózgu może, na dłuższą metę, usprawnić diagnozę i leczenie.

Komentarze do: Rola insuliny w uczuciu sytości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz