Szukaj

Regularnie zażywana aspiryna chroni przed rakiem

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie sugeruje, że regularne zażywanie aspiryny działa ochronnie przed większością typów raka jelita grubego. Ludzie, którzy zażywali lek co najmniej 2 razy na tydzień, byli o 27% mniej zagrożeni rakiem jelita w ciągu 28 lat, w porównaniu do osób, które zażywały aspirynę rzadziej bądź wcale.Badanie opublikowano w Journal of the American Medical Association.

Jednakże ta redukcja ryzyka objawia się jedynie w przypadków notwotworów jelita grubego, które nie mają mutacji genu BRAF. Zażywanie aspiryny nie redukuje ryzyka raka jelita grubego z mutacją BRAF, a ok. 10 – 15% nowotworów ma tę mutację.

Odkrycia te są spójne z poprzednimi badaniami, które również wykazywały, że regularne zażywanie aspiryny oznacza mniejsze ryzyko raka, ale nowe prace podkreślają, że nowotwory z mutacją BRAF są mniej wrażliwe na działanie aspiryny.

Dr Andrew T. Chan z Massachusetts General Hospital, jeden z autorów badania, mówi: - Teraz musimy dowiedzieć się, którzy ludzie są bardziej zagrożeni rakiem jelita grubego z mutacją BRAF.

W badaniu udział wzięli głównie uczestnicy rasy białej, a więc rezultaty muszą być jeszcze potwierdzone na innych populacjach.

Mimo że coraz więcej badań łączy aspirynę z prewencją nowotworową, to lek generalnie nie jest zalecany w tym użyciu. Zażywanie go wiąże się z pewnym ryzykiem, włączając w to krwotoki żołądkowo-jelitowe. Dlatego badacze muszą dowiedzieć się, jakie grupy populacji najwięcej skorzystają z regularnego zażywania aspiryny, mimo tych skutków ubocznych.

– Ludzie zainteresowani takim użyciem aspiryny powinni wpierw porozmawiać ze swoim lekarzem – doradza dr Chan.

W badaniu udział wzięło ponad 127 000 osób, obserwowanych od lat 80 XX wieku do 2012. W tym czasie zdiagnozowano 1 226 nowotworów jelita grubego.

Jeszcze jedna ważna informacja: u ludzi, których zdiagnozowano z tym rakiem, zażywanie aspiryny nie wpłynęło na przeżycie, niezależnie od typu raka.


Komentarze do: Regularnie zażywana aspiryna chroni przed rakiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz