Szukaj

Rak prostaty: korzyści wczesnego wykrycia zmian poziomu PSA

Podziel się
Komentarze6

Długoterminowe badania prowadzone nad antygenem prostaty, który jest najczęściej używany przy wykrywaniu raka prostaty u mężczyzn, pozwalają celniej wykryć złośliwego raka prostaty, zgodnie z badaniami Kaiser Permanente, opublikowanymi w the British Journal of Urology International.Wcześniejsze badania przeprowadzono na blisko 220.000 mężczyzn w wieku 45 lat i więcej, w ciągu 10 lat. Uczestnicy testów mieli co najmniej jeden pomiar poziomu PSA i nie wykryto u nich raka prostaty.

Badania wykazały, że roczne zmiany procentowe w poziomie PSA dają możliwość większej precyzji w diagnozie na obecność złośliwego raka prostaty w porównaniu do pojedynczych pomiarów PSA. Jednak tylko nieznacznie poprawiła się przewidywalność raka prostaty.

Zastosowanie pojedynczego badania o podwyższonym poziomie PSA do wykrywania raka prostaty uważane jest za kontrowersyjne, gdyż jego wpływ na zmniejszanie śmiertelności spowodowanej rakiem prostaty jest uznawany za znikomy bądź wątpliwy, mówi Lauren P. Wallner, pracująca wraz z Kaiser Permanente z Southern California's Department of Research & Evaluation.

Nasze badanie pokazuje, że powtarzane pomiary PSA w czasie mogą dostarczyć bardziej dokładnych i bardzo potrzebnych danych do wykrycia złośliwego raka prostaty,
dodaje Wallner.


U mężczyzn biorących udział w badaniu stwierdzono zmianę w poziomie PSA średnio o 2,9% w ciągu roku i zmiany te rosły nieznacznie wraz z wiekiem.


Wyniki tych badań mogą pomóc lekarzom zapobiegać rakowi prostaty i mogą być pomocne w odróżnieniu złośliwej i łagodnej jego postaci. Rak łagodny nie zawsze wymaga leczenia klinicznego, mówi Wallner.

Test PSA mierzy poziom specyficznego antygenu prostaty, substancję wywarzaną przez gruczoł krokowy w krwi mężczyzn, zgodnie z definicją Centers for Disease Control and Prevention.

Jest to jeden z najczęściej stosowanych testów przesiewowych w kierunku raka gruczołu krokowego. Z reguły im wyższy poziom PSA we krwi, tym częściej występuje problem z prostatą. Jednak wiele czynników, takich jak wiek, rasa i czynniki niesprzyjające rakowi mogą wpływać na poziom PSA.

CDC i inne agencje federalne zalecają badania przesiewowe raka stercza wprowadzone przez US Preventive Services Task Force, który zaleca badania u mężczyzn nie mających objawów choroby. Kaiser Permanente zaleca, aby mężczyźni w wieku 40 lat i starsi poddawali się testom na poziom PSA i testom rektalnym.

Oprócz raka skóry, rak prostaty jest najczęściej występujący wśród mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z CDC. W roku 2008, u prawie 215.000 ludzi w Stanach Zjednoczonych rozpoznano raka prostaty, a ponad 28.000 ludzi zmarło z powodu tej choroby.

Rak gruczołu krokowego jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród białych, Amerykanów afrykańskiego pochodzenia, Indian Amerykańskich, mieszkańców Alaski i Hiszpanów. Choroba ta jest bardziej powszechna u afrykańsko-amerykańskich mężczyzn, niż u białych mężczyzn, zgodnie z CDC.Komentarze do: Rak prostaty: korzyści wczesnego wykrycia zmian poziomu PSA (6)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 17:06

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

4

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 23-08-2022 04:06

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

1

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze