Szukaj

Rak pęcherza: nowe nadzieje na horyzoncie

Podziel się
Komentarze0

Rak pęcherza to choroba dotykająca ok. 10 000 osób każdego roku w Wielkiej Brytanii. Według oficjalnych danych, jest to siódmy najpowszechniejszy typ nowotworu w tym kraju, dotykający częściej mężczyzn niż kobiet. U niektórych ludzi rak pęcherza jest inwazyjny, co oznacza, że nowotwór rozrasta się poza warstwę mięśniową pęcherza.W takim przypadku pojawia się duże ryzyko, iż rak rozprzestrzeni się na inne części ciała. Ten nowotwór jest też trudniejszy do wyleczenia.

Do tej pory nie było wiadome, dlaczego łagodne niewielkie polipy pęcherza nagle przeistaczały się w inwazyjny nowotwór. Badania naukowców z Plymouth University przynoszą odpowiedź na tę zagadkę.

Prace opublikowano w American Journal of Physiology – Renal Physiology.

Kluczowa tutaj okazał się proteina PSTI (ang. pancreatic secretory trypsin inhibitor), która jest obecna w większości nowotworów pęcherza.


Uczeni wykazali, że PSTI odgrywa rolę w procesie sygnalizacyjnym, który pozwala na rozprzestrzenianie się raka pęcherza. Zrozumienie tego procesu pomoże teraz w opracowaniu skutecznych metod przerywania tego mechanizmu oraz w stworzeniu nowych terapii.

Prof. Raymond Playford, który kierował tym badaniem, mówi: - Dzięki temu odkryciu poprawimy proporcje przeżycia naszych pacjentów, a także ich jakość życia. Ograniczymy też konieczność stosowania inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Mimo że raka pęcherza można skutecznie leczyć, kiedy jest wykryty szybko, to jednak w momencie, kiedy nowotwór zaczyna rozprzestrzeniać się w głąb tkanek oraz na inne narządy, leczenie jest o wiele trudniejsze i bolesne.

Komentarze do: Rak pęcherza: nowe nadzieje na horyzoncie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz