Szukaj

Rak mózgu: wielokrotne operacje przedłużają życie pacjentów?

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy przechodzą powtórne operacje mające na celu usunięcie glejaków – najbardziej agresywna i najbardziej śmiertelna odmiana raka mózgu – mogą żyć dłużej niż ci, którzy przeszli jednorazową operację, stwierdzają naukowcy z Johns Hopkins.Prace te ukazały się w przeglądzie Journal of Neurosurgery.

Jest to ważna informacja, ponieważ glejak mózgu powraca w sposób nieunikniony po operacji, chemioterapii i radioterapii. Średni czas przeżycia po diagnozie to zaledwie 14 miesięcy.

Nawrót choroby jest praktycznie stuprocentowo pewny, dlatego badacze od dawna zastanawiali się, czy warto przeprowadzać drugą, trzecią, czy też nawet czwartą operację na tak ważnym organie, którym jest mózg, biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia z tym związane (urazy neurologiczne, śmierć).


Dr Alfredo Quinones-Hinojosa, profesor neurochirurgii w Johns Hopkins University School of Medicine, główny autor badania, mówi: niechętnie operujemy po raz wtóry pacjentów z rakiem mózgu, ponieważ boimy się spowodować nowe neurologiczne deficyty. Poza tym, często szanse pacjentów na przeżycie są bardzo słabe. Ale to badanie pokazuje nam, że im więcej operujemy, tym dłużej pacjenci mogą żyć. Nie powinniśmy więc spisywać ich na straty.

Do celów swoich prac dr Alfredo Quinones-Hinojosa przeanalizował dane na temat 578 pacjentów, którzy przeszli operację usunięcia glejaka w latach 1997 – 2008 w The Johns Hopkins Hospital. 354 pacjentów miało 1 operację, 168 – dwie, 41 – trzy, a 15 – cztery. Średnia przeżycia dla pacjentów po 1, 2, 3 i 4 operacjach wynosiła odpowiednio: 6.8 miesięcy, 15.5 miesięcy, 22.4 miesięcy i 26.6 miesięcy.

Komentarze do: Rak mózgu: wielokrotne operacje przedłużają życie pacjentów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz