Szukaj

Przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 pomocne przy oznakach starzenia się mózgu

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań starsze kobiety z wyższym poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi miały nieco mniejszą kurczliwość mózgu od kobiet z niskim poziomem kwasów. Wyniki mogą sugerować, że omega-3 chronią mózg przed utratą objętości, co jest normalną oznaką starzenia i jest dostrzegane zwłaszcza u osób z demencją.

James Pottala, adiunkt na University of South Dakota Sanford School of Medicine w Sioux Falls i główny statystyk w Health Diagnostic Laboratory w Richmond, który prowadził badania, twierdzi, iż mózg maleje w trakcie normalnego procesu starzenia się – o około 0,5% rocznie po 70. roku życia, ale demencja związana jest z przyspieszonym procesem kurczliwości mózgu. Wraz z zespołem badawczym przeanalizował on dane z Women's Health Initiative Memory Study, aby zbadać, czy omega-3 w ogóle były związane z kurczeniem się mózgu, zwłaszcza w poszczególnych jego częściach, zaangażowanych w pamięć i inne procesy poznawcze. Badanie objęło 1111 kobiety, średnio około 70. roku życia, które nie miały objawów demencji na początku analiz. Mierzono u nich ilość kwasów tłuszczowych omega-3: kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w krwinkach czerwonych.

W raporcie, opublikowanym w czasopiśmie Neurology, Pottala i jego zespół, zwraca uwagę, że ilość DHA wynosi od 30 do 40 % kwasów tłuszczowych, znajdujących się w błonach komórek mózgowych, zwłaszcza tych skoncentrowanych w pobliżu synaps, w których komórki komunikują się ze sobą.

Naukowcy wykorzystali indeks omega-3, aby opisać poziom kwasów tłuszczowych u badanych kobiet i podzielić je na cztery grupy: kobiety z najwyższym poziomem miały średni odczyt indeksu około 7,5 %, podczas gdy kobiety z najniższym miały średnio 3,4 %. Osiem lat po badaniu krwi, kobiety przechodziły badanie za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI), które miało zmierzyć objętość szarych i białych komórek w ich mózgu. Naukowcy odkryli, że kobiety z najwyższym poziomem EPA i DHA we krwi na początku badania miały o około dwa centymetry sześcienne większe mózgi od kobiet, które początkowo miały niższy poziom tych kwasów. Ponadto, hipokamp, obszar w mózgu kluczowy dla tworzenia i przechowywania wspomnień, był o 2,7 % większy u kobiet, które miały najwyższy poziom kwasów tłuszczowych. Naukowcy przyjrzeli się 13 obszarom mózgu i jedynie hipokamp wykazywał znaczącą różnicę. Analizy uwzględniały inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wielkość mózgu kobiet, jak: wykształcenie, wiek, inne choroby, palenie tytoniu i regularne ćwiczenia.

Naukowcy nie mierzyli funkcji poznawczych, a jedynie objętość mózgu, więc nie mogą powiedzieć, czy różnice wielkości mają jakikolwiek związek z różnicami w pamięci i ryzykiem demencji. Autorzy przyznali się również do innych ograniczeń w swoim raporcie, między innymi do tego, że nie przyglądali się, jak spożywanie kwasów omega-3 przez kobiety zmieniało się w czasie.

Ponieważ badania nie dowodzą, że poziom kwasów omega-3 we krwi jest przyczyną różnic w wielkości mózgu oraz różnice te nie mają żadnego wpływu na funkcje poznawcze, naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą dowiedzieć się, czy podnoszenie poziomu kwasów omega-3 ma znaczenie dla zdrowia mózgu.

Marcin Wądołowski

Komentarze do: Przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 pomocne przy oznakach starzenia się mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz