Szukaj

Przyjaciele nastolatków wpływają na to, kiedy po raz pierwszy spróbują oni alkoholu

Podziel się
Komentarze0

Większość ludzi, przypominając sobie swój pierwszy łyk alkoholu, pamięta tylko jego ohydny smak. Jednak co ciekawe, osoba, która po raz pierwszy zaoferuje nam alkohol, oraz moment, w którym to się stało, może wpłynąć na nasze przyszłe predyspozycje do upajania się napojami wysokoprocentowymi.Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Iowa dorośli, którzy po raz pierwszy spróbowali drinka dzięki swoim przyjaciołom, szybciej zaczynają regularnie pić alkohol oraz są bardziej narażeni na uzależnienie w późniejszym życiu.

Badanie to miało na celu określenie, kiedy dorośli zwykle zaczynają swe doświadczenia z alkoholem oraz jaki ma to związek z ewentualnymi problemami z piciem.

Doktor Samuel Kuperman, psycholog z uniwersytetu w Iowa wyjaśnia, że nawet dzieci pochodzące z rodzin alkoholików nie dostają pierwszego napoju wysokoprocentowego od swych krewnych.

To ich przyjaciele są za to odpowiedzialni – jeśli oni mają alkohol, reszta dzieci o wiele łatwiej nawiązuje pierwszy kontakt z takimi napojami.  


Badania te oparto na istotnych doniesieniach mówiących o tym, iż jedna trzecia czternastolatków i ponad połowa szesnastolatków próbowała alkoholu.

Ankiety te, przeprowadzone wśród 20 tysięcy nastolatków, wykazały również, że 70% uczniów ostatnich klas będących u progu dorosłości również miało do czynienia z napojami wysokoprocentowymi.

„Alkohol bardzo pociąga młodych ludzi, dlatego chcemy uświadamiać ich na temat ryzyka, jakie wiąże się z jego spożywaniem”, dodaje doktor Kuperman.

Naukowcy określili pięć czynników, które najczęściej wiążą się z rozwinięciem u dorosłych ich nawyków dotyczących spożywania alkoholu. Wśród nich znalazł się brak umiejętności zachowania się w towarzystwie, przypadki uzależnionych w rodzinie, destrukcyjne zachowania oraz to, czy najlepsi przyjaciele również spożywają alkohol.

Okazało się, że najważniejszym czynnikiem okazali się znajomi – ludzie, których najlepsi przyjaciele pili alkohol, byli dwa razy bardziej podatni na spróbowanie takich napojów.

Wyniki te potwierdzają poprzednie teorie mówiące o tym, iż nastolatki, które spróbowały alkoholu przed ukończeniem 15 roku życia, są bardziej narażone na przyszłe uzależnienie.

Co więcej, według doktora Kupermana, badanie to pozwoli dokładnie przeanalizować genetyczne predyspozycje do alkoholizmu i określić, kto tylko eksperymentuje z alkoholem, a kto ma prawdziwy problem.

Komentarze do: Przyjaciele nastolatków wpływają na to, kiedy po raz pierwszy spróbują oni alkoholu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz