Szukaj

Przeprowadzono badania nad wpływem użytkowania telefonów komórkowych na raka mózgu

Podziel się
Komentarze0

Francuskie badania wykazują, że osoby, które nadużywają telefonów komórkowych są bardziej narażone na raka mózgu, niż inni. Autorzy badań twierdzą jednak, że większość ludzi nie ma świadomości tego ryzyka.

Ponadto takie urządzenia ciągle ulegają zmianom, więc badania ich wpływu na ludzi powinny być kontynuowane nie tylko teraz, ale także w przyszłości. Dr L. Dade Lunsford, wybitny profesor neurochirurgii, specjalizujący się w nowotworowych guzach mózgu przypomina, że nie są to pierwsze przeprowadzone tego typu badania, wykazujące zagrożenie guzem.

Zwiększa się liczba glejaków i oponiaków

Telefony komórkowe emitują pole elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej w promieniowaniu mikrofalowym, które może być rakotwórcze, mimo, że nadal nie zostało to udowodnione, zauważa Dr Seung-Kwon Myung z South Korea's National Cancer Center. Prowadził on wiele wcześniejszych badań nad związkiem komórek z guzami mózgu.W 2011 roku WHO zaklasyfikowała ten typ promieniowana jako szkodliwy, potencjalnie rakotwórczy. Francuski zespół, nadzorowany przez  Dr Gaelle Coureau z Universite Bordeaux Segalen, wykorzystał rejestr nowotworów, żeby odpowiednio sklasyfikować pacjentów z oponiakami lub glejakami – dwoma najczęstszymi rodzajami nowotworów mózgu u dorosłych.

Guzy mózgu w porównaniu z innymi rodzajami nowotworów, są dość rzadkie. W USA co roku na 100.000 osób, u mniej niż 8 diagnozuje się oponiaki, a 85% z nich jest łagodnych. Złośliwe guzy stanowią tylko 2% wszystkich nowotworów.

Najnowsza analiza obejmowała 253 przypadki glejaka i 194 oponiaka w czterech regionach Francji. Dobrano drugie tyle osób dla porównania wyników badań, u których nie zdiagnozowano żadnego z guzów. Przeprowadzono wywiad ze wszystkimi uczestnikami badania, pytano o czas korzystania z telefonu w przeszłości, jego model, średnią liczbę połączeń i ich długość w trakcie miesiąca oraz ewentualną konieczność używania komórki do celach służbowych. Osoby, które używały komórek przynajmniej raz w tygodniu przez pół roku nie były narażone na większe ryzyko, niż osoby, które w ogóle z nich nie korzystały.  Ci, których czas połączeń był najdłuższy – przekraczał 896 h – dwukrotnie częściej chorowali na glejaka lub oponiaka, niż osoby, które miały najkrótszy czas połączeń.

Rejestr nowotworowy wykazał znaczny wzrost przypadków z nowotworami mózgu, który zaczął się 20 lat temu, wraz z rozwojem technologii.

"Wyniki badań, przeprowadzone przez francuski Zespół nie będą miały większego znaczenia na świecie i  nie spowoduje to ograniczenia użycia telefonów komórkowych, ponieważ uratowały one więcej istnień, niż jakiekolwiek inne narzędzie technologiczne na świecie przez ostatnie 100 lat” – podsumował Dr Lunsford.

Opracowała: Agata Sugak

Komentarze do: Przeprowadzono badania nad wpływem użytkowania telefonów komórkowych na raka mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz