Szukaj

Przełom w badaniach nad śmiertelną chorobą płuc

Podziel się
Komentarze0

Przełomowe badania naukowców z University of Sheffields pokazują, iż możliwe jest opracowanie nowych leków, z których mogą skorzystać pacjenci cierpiący na PAH (nadciśnienie tętnicze płucne, ang. pulmonary arterial hypertension).Po raz pierwszy naukowcom udało się pokazać, iż terapia przeciwciałami nie tylko zatrzymuje rozwój PAH, ale także odwraca chorobę u gryzoni. Badania zostały ufundowane przez British Heart Foundation i Medical Research Council (MRC).

Prace opublikowano w przeglądzie naukowym Journal of Experimental Medicine.

Nadciśnienie tętcznie płucne to niszcząca choroba, która dotyka ok. 2200 dorosłych w Anglii i w Walii. Spowodowana jest zmianami w komórkach wyściełających tętnice, które odprowadzają krew z serca do płuc.


Aktualne terapie PAH nie są w pełni skuteczne.

Naukowcy natomiast wykazali, że proteina zwana TRAIL pogarsza postępowanie PAH w zwierzęcych modelach choroby, ale zablokowanie tej samej proteiny przy użyciu przeciwciała znacząco poprawia wyniki.

Dr Allan Lawrie z University of Sheffield's Department of Cardiovascular Science, główny autor badania, wyjaśnia: nasze badania oferują nowe spojrzenie na mechanizmy sterujące PAH i sugerują, że proteina TRAIL jest krytyczna dla całego procesu. Jeżeli uda nam się przerwać ten proces dzięki zablokowaniu ścieżki TRAIL, będziemy mieli możliwość zatrzymania choroby w jej biegu, a nawet odwrócić już wyrządzone szkody.

Dane te zostały zdobyte w badaniach na zwierzętach, dlatego naukowcy muszą przeprowadzić dalsze prace, aby opracować ludzkie przeciwciała jako silne leki przeciwko PAH. Prawodopodobnie zajmie to jeszcze wiele lat.

Komentarze do: Przełom w badaniach nad śmiertelną chorobą płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz