Szukaj

Przeciwdrobnoustrojowa miedź chroni chilijskie metro

Podziel się
Komentarze0

Powszechnie znane przeciwdrobnoustrojowe właściwości miedzi znalazły zastosowanie na stacjach kolei podziemnej w Chile. Najczęściej dotykane powierzchnie w metrze, czyli poręcze są tam teraz wykonane ze stopu miedzi. Zainstalowanie nowych poręczy ma zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji poprzez kontakt dotykowy.


Nowa stacja Santiago Bueras jest wyposażona w 350 mb poręczy z rur mosiężnych. Każda poręcz jest oznaczona marką miedzi przeciwdrobnoustrojowej (Antimicrobial Copper) potwierdzającą, że ma zdolność zabijania w sposób ciągły bakterii, wirusów i grzybów, które mogą się na niej osadzać. Przy normalnym czyszczeniu oznacza to mniejsze skażenie, a w konsekwencji mniejsze ryzyko przeniesienia się patogenów na kolejną rękę dotykającą poręczy.

Przy spodziewanej liczbie 6,5 tys. pasażerów dziennie poręcze będą z pewnością intensywnie używane. Mosiądz został wybrany jako stop szczególnie odporny na zużycie, co zapewni długi okres eksploatacji

Jorge Díaz, chilijski podsekretarz ds. zdrowia powiedział: "Firma Metro wyjaśniła nam, że podjęła kampanię na rzecz ochrony zdrowia, która ma doprowadzić do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii".

W rozbudowującym się systemie chilijskiego metra planowane jest zastosowanie jeszcze 10 tys. mb poręczy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej na co najmniej 30 nowopowstających stacjach. Ponadto Metro - chilijska państwowa firma odpowiedzialna za koleje podziemne - rozważa zastąpienie miedzią przeciwdrobnoustrojową stali nierdzewnej na powierzchniach dotykowych na starszych stacjach.


Chile, które jest największym na świecie producentem miedzi, jest bardzo silnie związane z tym metalem, co przejawia się również w tym rozwiązaniu. Raphael Bergoeing, Prezes Zarządu Metro w Santiago, wyjaśnia: "Jesteśmy dumni z tego, że wykorzystujemy materiał, który odgrywa tak ważną rolę w życiu wszystkich Chilijczyków. Wykorzystujemy jego zdobnicze właściwości, ale przede wszystkim chcemy podkreślić jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które każdego dnia przyczyniają się do ochrony zdrowia tysięcy ludzi".

Zainteresowanie stosowaniem miedzi przeciwdrobnoustrojowej na najczęściej dotykanych powierzchniach wzrasta w ślad za informacjami o wczesnych wynikach badań klinicznych prowadzonych w wielu ośrodkach w Stanach Zjednoczonych, które dowiodły, że stosowanie powierzchni z miedzi przeciwdrobnoustrojowej w oddziałach intensywnej opieki medycznej skutkowało obniżeniem ryzyka zakażeń szpitalnych o więcej niż 40%.

W Pekinie zainstalowano w autobusach klimatyzatory zawierające miedź przeciwdrobnoustrojową, aby zbadać czy można w ten sposób uzyskać poprawę jakości powietrza. Japonia posiada dwa ośrodki opieki przedszkolnej wyposażone w powierzchnie dotykowe wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej, a we Francji w nowo otwartym domu opieki dla dzieci oraz osób starszych również zastosowano poręcze i okucia drzwiowe z tego materiału.

Więcej informacji na temat przeciwdrobnoustrojowych właściwości miedzi, oraz studia przypadków dotyczące ośrodków opieki zdrowotnej na całym świecie, wykorzystujących te właściwości, można znaleźć na stronie: www.antimicrobialcopper.com

Komentarze do: Przeciwdrobnoustrojowa miedź chroni chilijskie metro

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz