Szukaj

Protezy PIP: oskarżenie dla lekarza i kliniki w Hiszpanii

Podziel się
Komentarze0

W Hiszpanii, chirurg estetyczny oraz prywatna klinika zostali właśnie skazani i zobowiązani do wypłacenia odszkodowania pewnej pacjentce, u której niesławne już protezy PIP po prostu pękły.Blisko dwa miesiące po skandalu, jaki wybuchł w związku z francuską firmą Poly Implant Prothese, oto pierwszy proces, który miał miejsce w Hiszpanii.

Trybunał w Madrycie skazał 16 stycznia 2012 roku chirurga estetycznego oraz prywatną klinikę, a także nakazał wypłacić odszkodowanie pacjentce, której wszczepiono wadliwe protezy marki PIP w kwietniu 2001 roku. Jeden z tych implantów niestesty pękł siedem lat później, w 2008 roku.

Sąd hiszpański w rzeczywistości uznał, iż zarówno lekarz chirurg estetyczny, jak i klinika, w której przeprowadzono zabieg wszczepienia implantów, nie przestrzegali prawa do informacji, które przysługuje pacjentom.


Trybunał w Mardycie ocenił jeszcze, że przed interwencją chirurgiczną, informacja, jaką otrzymała pacjentka, w żaden sposób nie przywoływała możliwości pęknięcia implantów, co jest ryzykiem nieodłącznie związanym z tego typu operacją. Nawet jeśli wtedy protezy te nie wydawały się wadliwe, jak możemy przeczytać we francuskim Le Figaro, wersja on line.

W konesekwencji, pacjentka otrzyma odszkodowanie za cierpienia fizyczne i moralne w wysokości 7 455 euro.

We Francji z kolei, która jest zresztą kolebką tego skandalu, wiele pacjentek z implantami PIP wniosło skargę przed trybunał w Marsylii, który każdego dnia przyjmuje od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu nowych skarg. Inne skargi dodatkowo, z krajów frankofońskich, również zaczynają napływać przed ten sam trybunał.

W styczniu tego roku natomiast zatrzymano założyciela firmy Poly Implant Prothese, który aż do tamtego momentu pozostawał na wolności. Zarówno Jean-Claude Mas, jaki i dyrektor firmy Claude Cauty, zostali przesłuchani w sprawie o spowodowanie niezamierzonego uszkodzenia ciała.

Komentarze do: Protezy PIP: oskarżenie dla lekarza i kliniki w Hiszpanii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz