Szukaj

Proteiny zdolne chronić mózg przeciwko toksyczności rtęci

Podziel się
Komentarze0

Badacze z Instytutu INSERM i centrum CNRS właśnie odkryli czynniki ochronne, czyli proteiny nazwane chimiokinami, które są zdolne do chronienia mózgu przeciwko ryzyku kontaktu z rtęcią. Zanieczyszczenia przemysłowe i chemiczne są dziś wielkim problemem dla środowiska, a także dla zdrowia ludzkiego.


Pośród składników potencjalnie uwalnianych, znajdują się metale ciężkie, a przede wszystkim rtęć, która jest uważana za jeden z najbardziej zanieczyszczających związków. Ten bardzo silny związek neurotoksyczny może w rzeczywistości oddziaływać na wiele narządów naszego ciała, w tym i na mózg.

Niektórzy naukowcy podejrzewają nawet, że rtęć może być elementem związanym z pojawianiem się niektórych chorób przewlekłych. Stąd też znaczenie odkrycia opublikowanego w przeglądzie Toxicological Sciences.

Francuskie zespoły naukowe, z instytutu Inserm oraz z centrum badawczego CNRS (Centre national de recherche scientifique, narodowe centrum badań naukowych), wykazały, że pewne proteiny naszego organizmu, nazywane chimiokinami, są zdolne do chronienia naszego mózgu przed toksycznością rtęci.


Molekuły te są w rzeczywistości znane z tego, iż uczestniczą w dojrzewaniu i migracji niektórych komórek układu odpornościowego. Ale odgrywają one również ważną rolę w modulowaniu niektórych funkcji mózgu.

Są to fakty, które właśnie popchnęły badaczy do doświadczeń mających na celu sprawdzenie, czy chimiokiny mogą wchodzić w interakcję z rtęcią. 

Aby tego dokonać, badacze karmili młode myszy skażonymi rybami (MeHg), czyli metylortęcią, łowionymi w Gujanie. Następnie, badacze obserwowali te gryzonie przez trzy miesiące. Po tym okresie stwierdzono, że korze mózgowej tych zwierząt doszło do utraty aż do 30% komórek nerwowych, tak samo jak i do zmniejszenia stężenia pewnej szczególnej chimiokiny, nazwanej CCL2.

W obliczu tych rezultatów, badacze przestudiowali kultury neuronów i wykazali istnienie blokady transmisji CCL2, która przyczynia się do większej śmiertelności spowodowanej działaniem metylortęci.

W komunikacie wystosowanym przez INSERM, badacze wyjaśniają, że ich obserwacje pozwoliły określić, że chimiokina CCL2 była niezbędna nie tylko do przeżycia neuronów warunkach normalnych, ale również, że mogła ona odgrywać rolę systemu alarmowego, mającego na celu ochronę komórek nerwowych w mózgu, w przypadku zatrucia rtęcią.

Komentarze do: Proteiny zdolne chronić mózg przeciwko toksyczności rtęci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz