Szukaj

Problemy z alkoholem zwiększają ryzyko szpitalnych zakażeń

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań wynika, że pacjenci z zaburzeniami związanymi ze spożywaniem alkoholu, którzy w szpitalach doznają zakażeń, są bardziej narażeni na śmierć w wyniku powstałych infekcji, są dłużej hospitalizowani, a koszty ich hospitalizacji są wyższe niż u osób nie mających problemu z alkoholem.


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pobyt w szpitalu związany z jakąś chorobą może narazić nas na różnego rodzaju infekcje. Pacjenci z zaburzeniami alkoholowymi są bardziej narażeni na takie infekcje (wg danych zebranych w trakcie badania, w USA rocznie zakażenia dotykają 1,7 miliona pacjentów w szpitalach).

Zaburzenia związane z piciem alkoholu to zazwyczaj jego nadużywanie, alkoholizm lub inne powiązane z piciem zachowania o szkodliwych skutkach.

W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali dane z 2007 roku z ogólnonarodowej próbki pacjentów hospitalizowanych, a swoje wnioski opublikowali w lipcowym wydaniu czasopisma Alcoholism: Clinical & Experimental Research.

Pacjenci z zaburzeniami spożywania alkoholu, którzy podczas hospitalizacji doznali zakażeń, byli o 71 procent bardziej narażeni na zgon z powodu infekcji, ich pobyt w szpitalu był dłuższy o dwa dni, a koszty ich utrzymania w szpitalu były wyższe aż o około 7,5 tysiąca dolarów, w porównaniu do pacjentów z podobnymi infekcjami, ale bez problemu alkoholowego - powiedziała Marjolein de Wit, adiunkt medycyny na Virginia Commonwealth University.


- Ponadto, pacjenci mający problem z alkoholem, zmagający się z posocznicą lub zapaleniem płuc wynikłymi w trakcie hospitalizacji, byli młodsi, mieli niższe dochody, częściej doświadczali „nagłych wypadków” oraz przechodzili mniej operacji - powiedziała Claudia Spies, kierownik oddziału anestezjologii i intensywnej terapii na Charite Universitaetsmedizin w Berlinie.

- Jednak pomimo mniejszej ilości współistniejących na raz chorób, umierali oni częściej - dodała Spies.

- Można jeszcze wiele zrobić, aby obniżyć ryzyko rozwoju zakażeń związanych z hospitalizacją pacjentów - zauważyła de Wit. - Środki „zewnętrzne”, takie jak mycie rąk oraz podnoszenie podgłówków to istotne czynniki w obniżaniu ryzyka zakażeń i mogą one być podjęte przez wszystkich przedstawicieli opieki zdrowotnej.

Jednak zapobieganie infekcjom związanych z hospitalizacją u pacjentów ze wspomnianymi zaburzeniami alkoholowymi wymaga również interwencji terapeutycznych, w szczególny sposób dostosowanych to właśnie tej grupy hospitalizowanych - dodała de Wit.

Powiedziała również, że jest niezwykle istotne, aby pacjenci rozmawiali z lekarzami o swoich nawykach w spożywaniu alkoholu.

- Jest to ważne zarówno w przypadku zaplanowanego przyjęcia do szpitala, jak i gdy trafi się tam w nagłym wypadku - powiedziała de Wit.

- W przypadku zaplanowanej operacji jeden miesiąc przedoperacyjnej abstynencji może obniżyć wspomniane ryzyko.

Komentarze do: Problemy z alkoholem zwiększają ryzyko szpitalnych zakażeń

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz