Szukaj

Zimowe niebezpieczeństwo dla naszego serca - jak się przed nim ustrzec?

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli myślimy o zimie i niskich temperaturach to kojarzą się nam one natychmiast z przeziębieniem i katarem. Niestety istnieją o wiele większe zagrożenia, niż te wyżej wymienione. Dla ludzi z chorobą nadciśnienia zwykły mroźny, zimowy dzień może stać się horrorem zakończonym nawet śmiercią.

Zimowe niebezpieczeństwo dla naszego serca - jak się przed nim ustrzec?

Liczby nie kłamią, w okresie zimowym gwałtownie wzrasta liczba zgonów wśród ludzi cierpiących na choroby sercowe oraz układu krążenia. Poniżej postaramy się wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje oraz jak temu niebezpieczeństwu wyjść naprzeciw.

Dlaczego choroby układu krążenia są szczególnie niebezpieczne zimą?

Zawał serca czy udar mózgu mają swe początki związane z długotrwałymi problemami układu krążenia. Jeżeli na dworze panują wyjątkowo niskie temperatury to zagrożenie życia dla osób cierpiących na problemy z ciśnieniem krwi wzrasta nawet 20-50 krotnie. Dzieje się tak dlatego, iż na nasze ciśnienie krwi wpływa wiele czynników i zmienia się ono nie tylko w trakcie dnia, ale także w zależności od pory roku. 

Zimą jest ono zdecydowanie wyższe i stąd bierze się tak wysokie ryzyko komplikacji i chorób kończących się zawałem lub udarem. Naukowcy nie są jeszcze całkowicie pewni, dlaczego ciśnienie krwi, aż tak bardzo wzrasta w okresie zimowym. Jednak zauważają oni, że w czasie chłodów zmniejsza się częstotliwość bicia serca a także stężenie tlenku azotu odpowiedzialnego za rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Powoduje to, iż niezliczona ilość naczyń krwionośnych w naszym organizmie pozostaje zwężona, co automatycznie powoduje wzrost zagrożenia. Nasze serce zmuszone jest pompować krew z coraz większą siłą, aby oprzeć się oporowi ze strony naczyń krwionośnych, co skutkuje znacznym przeciążeniem mięśnia sercowego. Dalszy ciąg jest nam niestety bardzo dobrze znany i wiemy, jakie zagrożenia za sobą niesie.


Uwaga na nadciśnienie!

Szacunkowo, aż 35 mln ludzi w Niemczech cierpiących na nadciśnienie krwi, musi w okresie zimowym szczególnie zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia. To samo dotyczy pacjentów z wszelkimi zaburzeniami rytmu pracy serca. Aby uniknąć ryzyka chorzy zrezygnować powinni z ekstremalnego wysiłku fizycznego. Nie należy przez to rozumieć całkowitego porzucenia ruchu na świeżym powietrzu. Odpowiednio dobrana gama ćwiczeń odbywanych na zewnątrz może mieć zbawienny wpływ na nasze serce i układ krwionośny.    


Ponadto wszelkie organizacje medyczne zajmujące się sercem i jego zdrowiem radzą, aby w czasie zimy regularnie kontrolować swoje cieśnienie krwi. Nie dotyczy to jedynie osób, które już wiedza, że są chore ale wszystkich ludzi, gdyż każdy z nas bardzo łatwo może się znaleźć w grupie ryzyka. Niesamowicie ważnym jest, aby ciśnienie krwi utrzymywało się poniżej bezpiecznego poziomu 140/90 mmHg (czyt. słupa rtęci). Jeżeli poziom naszego ciśnienia jest wyższy, powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu zbadania stanu naszego zdrowia. Być może okaże się, że wystarczy nam tylko nieznaczna zmiana stylu życia na nieco zdrowszy i lżejszy. Takie rady ze strony fachowców są szczególnie ważne w okresie zimy, gdyż właśnie w tym czasie nasza dieta jest bardziej kaloryczna i bardzo często unikamy ruchu na świeżym powietrzu np. ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Wiele osób z tzw. grupy zagrożenia może bez wizyty u lekarza zmniejszyć ryzyko choroby. Recepta jest bardzo prosta, należy wprowadzić do naszej codziennej diety więcej warzyw i owoców. Unikać zaś należy nadmiernego solenia spożywanych przez nas potraw. Do tego w miarę możliwości dołożyć odrobinę regularnego ruchu na świeżym powietrzu. Gdy takie zabiegi nie przyniosą oczekiwanego przez nas i lekarzy rezultatu, możliwa będzie konieczność zażywania specjalistycznych leków. W każdym z tych przypadków, szczególnie w okresie chłodów ważna jest stała i regularna kontrola ciśnienia krwi.

Podsumowując, choroby układu krwionośnego są jednymi z najgroźniejszych dla naszego organizmu. Dlatego warto udać do specjalisty w celu zbadania stanu naszego zdrowia, być może okaże się, że alarm był przedwczesny ale przynajmniej będziemy mieć pewność, że naszemu życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Opracował:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Zimowe niebezpieczeństwo dla naszego serca - jak się przed nim ustrzec?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz