Szukaj

Wstrząs kardiogenny

Podziel się
Komentarze0

Wstrząs kardiogenny jest stanem niewydolności mięśnia sercowego wywołanej  upośledzeniem funkcji wyrzutowej serca. Może spowodować on szereg powikłań zdrowotnych, a nawet doprowadzić do śmierci!

Wstrząs kardiogenny

Czym jest wstrząs kardiogenny?

Wstrząs kardiogenny jest zespołem objawów związanych z niedokrwieniem lub niedotlenieniem narządów i tkanek, powstającym wskutek obniżenia rzutu serca spowodowanego jego ciężką dysfunkcją.

Rzut serca to objętość krwi jaką serce tłoczy w ciągu minuty do naczyń krwionośnych. Rozprowadzanie posoki do wszystkich części organizmu jest bardzo istotne. Dlatego też jeżeli system zawiedzie i niewystarczająca ilość tlenu, którego transport odbywa się za pomocą krwi, przeniknie do tkanek, to możemy mieć wtedy do czynienia ze stanem fizjologicznym nazywanym wstrząsem.

Przyczyny występowania wstrząsu?

Do wstrząsu kardiogennego może dojść w momencie, kiedy serce, będące pompą, przestaje prawidłowo działać. Tym samym następuje spadek ciśnienia krążącego we krwi. Wstrząsu może nastąpić również w wyniku zmniejszenia się objętości płynu krążącego w organizmie. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce w momencie zewnętrznego lub wewnętrznego krwawienia. Zachodzi również, gdy w organizmie znajduje się zbyt mało płynów np. na skutek biegunki, wymiotów, czy też oparzeń. Do wstrząsu kardiogennego może dojść w wyniku zapalenia mięśnia sercowego oraz niedomykalności tętnic. Pojawia się on także w przypadku zatoru tętnicy płucnej.

Wszystkie objawy, jak i oznaki wstrząsu są następstwem braku efektywnego przepompowywania krwi do naczyń krwionośnych przez co dochodzi do niedotlenia wielu narządów.

Jak rozpoznać wstrząs kardiogenny?


Pierwszymi objawami wstrząsu jest przyspieszenie tętna oraz nadmierne pocenie się. Człowiek zaczyna odczuwać napady zimna, a jego skóra staje się wilgotna. Poza wilgotnością zaczyna ona  blednąć i przybierać ziemisty kolor. Najlepiej można to zauważyć na powierzchni warg, które stają się sine. Objawami wstrząsu są także ogólne osłabienie i zawroty głowy. Człowiek u którego krew przestaje być rozprowadzana w należyty sposób, może odczuwać nudności oraz pragnienie. Jednym z objawów jest także szybki i płytki oddech. Zaniepokoić powinno także zanikające tętno, mierzone powyżej nadgarstka, może to świadczyć o znacznym ubytku płynów w organizmie. Chory staje się także niespokojny i nerwowy. Następnie może dojść do utraty przytomności, a nawet do zatrzymania czynności serca.


Jak postępować w wypadku wstrząsu kardiogennego?

Na samym początku konieczne jest rozpoznanie samego wstrząsu. Chory musi jak najszybciej dostać się do lekarza, dlatego też po rozpoznaniu pierwszych objawów zadzwońmy po pogotowie ratunkowe na numer 999 lub też pod 112, będący wspólnym telefonem dla wszystkich służb powołanych do niesienia pomocy. Wzywając ratowników medycznych pamiętajmy o tym, że na samym początku powinniśmy przekazać dyspozytorowi miejsce, w którym znajduje się chory, następnie należy przekazać, że zaobserwowaliśmy objawy wstrząsu kardiogennego. Na samym końcu nie zapomnijmy podać własnych danych oraz numeru telefonu.

W oczekiwaniu na karetkę należy przystąpić do udzielania pierwszej pomocy choremu. Na samym początku, jeżeli jest to możliwe, powinniśmy usunąć przyczynę wywołującą wstrząs, np. zewnętrzne krwawienie. Następnie warto ułożyć poszkodowanego na twardym podłożu w taki sposób, aby głowa była umiejscowiona niżej niż nogi. Taka pozycja może zapobiec utracie przytomności, zaś uniesienie kończyn dolnych ku górze poprawia dopływ krwi do najważniejszych dla życia narządów.

Po takim umiejscowieniu osoby konieczne jest rozluźnienie wszystkich ściśle zapiętych części ubrań, aby zmniejszyć ucisk na ciało. Jak zostało wcześniej powiedziane osoba, która doznała wstrząsu kardiogennego może mieć napady uczucia zimna, dlatego też warto chronić poszkodowanego okrywając go kocem lub płaszczem. Do momentu przybycia karetki powinniśmy zanotować częstotliwość oddychania, tętna oraz reakcje chorego, gdyż zapewne będziemy musieli lekarzowi zdać raport. Nie pozwólmy choremu także na niepotrzebne poruszanie się, jedzenie i picie. Jeżeli poszkodowany jest spragniony tylko nawilżajmy wodą jego usta. Nie pozostawmy chorego bez opieki!

Liczba osób umierających w wyniku wstrząsu kardiogennego jest bardzo wysoka i waha się od 65 % nawet do 90 %. Dlatego też zapoznajmy się bliżej z tą chorobą układu krążenia oraz ze sposobem w jaki powinniśmy, osobie dotkniętej wstrząsem, udzielić pierwszej pomocy.

Komentarze do: Wstrząs kardiogenny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz