Szukaj

Praworęczni vs leworęczni: wpływ na decyzje

Podziel się
Komentarze0

Pewne amerykańskie badanie ujawnia, że podejmujemy decyzje inaczej w zależności od tego czy jesteśmy praworęczni czy leworęczni. Według tych prac, ludzie mają mieć tendencje do wybierania rzeczy, które dotykają ręką dominującą.Badacze do tej pory udowodnili już istnienie wielu różnic w funkcjonowaniu mózgu u osób praworęcznych i leworęcznych. Ale, jak się teraz okazuje, na pewno jeszcze nie wiemy wszystkiego.

Albowiem, jak pokazuje całkiem nowe badanie opublikowane w naukowym przeglądzie Current Directions in Psychological Science, ludzie mają tendencję do wybierania rzeczy, które znalazły się po stronie ich ręki dominującej.

Aby dojść do takiego odkrycia, zespół naukowców, którymi kierował Daniel Casasanto ze szkoły New School for Social Research w Nowym Jorku, przeprowadził doświadczenie oparte na wyborze osobistym ludzi. A konkretnie, badacze zaprezentowali swoim świnkom doświadczalnym dwa produkty do kupienia, albo dwie istoty pozaziemskie do zatrudnienia.


Następnie, uczestnicy eksperymentu zostali poproszeni o dokonanie wyboru między tymi dwoma, w zależności od zaufania, które te wybory w nich budziły.

A w końcu, jak się okazało, ludzie praworęczni stale wybierali produkt albo stworzenie, które znajdowało się po ich prawej stronie. Natomiast, leworęczne świnki doświadczalne wybierały konsekwentnie przedmioty i stworzenia znajdujące się po ich lewej.

Te same rezultaty osiągnięto nawet u pięcioletnich dzieci.

Ludzie wolą rzeczy, które mogą bardzo łatwo zobaczyć i z którymi mogą się łatwo zintegrować, jak wyjaśnia Daniel Casasanto, cytowany przez naukowy przegląd Science et Avenir.

Jego zdaniem, ludzie praworęczni łatwiej integrują się ze swoim środowiskiem po prawej. I to do tego stopnia, że mogą oni powiązać pojęcie „dobrego” ze swoją prawicą, a pojęcie „złego” ze swoją lewicą...

Ale te preferencje nie są oczywiście definitywne, jak podkreśla badacz ze szkoły New School for Social Research. Ponieważ, jeżeli modyfikujesz ciało ludzi, sprawisz, że zmienią oni zdanie. Kiedy bowiem zablokowano prawą rękę osoby praworęcznej, zaczynała ona myśleć jak osoba leworęczna, i to w ciągu zaledwie kilku minut.

Czyż ludzki mózg nie jest niezbadany?

Komentarze do: Praworęczni vs leworęczni: wpływ na decyzje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz