Szukaj

Praworęczni ludzie nie lubią reggae

Podziel się
Komentarze0

Ręka, której używasz, żeby pisać, myć zęby i rzucać piłkę, może również informować ludzi o twoich gustach muzycznych, ujawnia nowe badanie. Pewien badacz z Ohio stwierdził, że ludzie z silną preferencją do posługiwania się prawą ręką we wszystkim co robią, zdają się lubić popularne typy muzyki i unikać raczej mniej popularnych rodzajów, takich jak reggae i bluegrass.Zadeklarowani praworęczni mogą być mniej otwarci na muzyczne doświadczenia i raczej kierują się do stylów, z którymi są bardziej zaznajomieni.

Badanie stwierdziło również, że ludzie, którzy używają swojej niedominującej ręki dla co najmniej dwóch aktywności, ale nie są jednak dosłownie dwuręczni, mają szersza zainteresowania muzyczne. Prezentują oni wielką otrwartość na muzykę albo silniejsze zapotrzebowanie na niepopulanre muzyczne style, a także większą chęć ich słuchania.

Wiele czynników wpływa na nasze muzyczne preferencje. Dlaczego więc ręka ma znaczenie? Częściowo, wpływa na to to, co się dzieje między naszymi uszami, czyli w naszym mózgu. Ludzie używający obydwu rąk są bardziej „w kontakcie” z szeroką gamą procesów zachodzących w prawej półkuli, mówi autor badania Stephen Christman, profesor psychologii na uniwersytecie University of Tolego w Ohio.

Prawa półkula mózgu odgrywa kluczową rolę w aktualizowaniu myśli i przekonań i pozwala nam zobaczyć rzeczy w nowym świetle, wyjaśnia profesor Stephen Christman. Natomiast, lewa półkula mózgu zdaje się być przywiązana do tego co wypróbowane i prawdziwe.


Profesor Stephen Christman odnotowuje, że około 80% leworęcznych jest w zasadzie "dwuręcznymi", podczas gdy około 60% praworęcznych jest w gruncie rzeczy „jednoręcznymi”.

Badanie, które zostało opublikowane w Psychology of Music, przyjrzało się 92 studentom, którzy wypełnili ankietę na temat ręki, którą wolą się posługiwać. Czterdzieści dziewięć procent studentów było zadeklarowanymi praworęcznymi, a 43% - dwuręcznymi. Czterech studentów było leworęcznymi, co jest zbyt małą grupą dla statystycznej analizy.


Ale inne badania stwierdziły, że gust zadeklarowanych leworęcznych przypomina bardziej gust zadeklarowanych praworęcznych niż gust dwuręcznych.

Studentów poproszono o ocenę jak często słuchają 21 różnych gatunków muzyki i w jakim stopniu je lubią. Dziewięć z tych gatunków określono jako „popularne” w oparciu o statystyki sprzedaży, a pozostałe był sklasyfikowane jako „niepopularne”.

Popularna kategoria zawierała: klasyczny rock, heavy metal, country, rap/hip-hop. Niepopularna kategoria zawierała szeroką gamę gatunków muzycznych, takich jak jazz, world, folk, reggae.

Praworęczni najczęściej wybierali R&B, nowoczesny pop i alternatywny rok. Dwuręczni woleli R&B, następnie rock alternatywny i modern rock.

Mimo że badanie to przyjrzało się studentom, profesor Stephen Christman podejrzewa, iż odkrycia te można również dopasować do ludzi w średnim wieku i do osób starszych. Jak uważa profesor, wiele z naszych trwałych muzycznych preferencji zostaje uformowanych w czasie szkoły średniej oraz lat studenckich, i utrzymują się one w wieku dorosłym.

Jednakże, zainteresowania te mogą się rozszerzyć. Profesor Stephen Christman doradza ludziom praworęcznym, aby nie unikali nowych postaci muzyki i aby słuchali niepopularnych gatunków. Daj muzyce trochę czasu, a możesz stwierdzić, że zaczynasz ją lubić i że twoje muzyczne horyzonty się rozszerzają. Tak się właśnie stało w jego przypadku.

Profesor bowiem sam przez długi czas wybierał gatunki oparte na muzyce akustycznej i folkowej. Ale kiedy jego córka zaczęła przynosić do domu nagrania Eminema i Ludacris, dwuręczny profesor bardzo szybko zaczął lubić rap i hip-hop.

Komentarze do: Praworęczni ludzie nie lubią reggae

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz