Szukaj

Praca w biurze może szkodzić zdrowiu twojego mózgu

Podziel się
Komentarze0

Według pewnego badania, przeprowadzonego przez naukowców amerykańskich, praca w biurze może szkodzić produktywności mózgowej pracowników, a w szczególności jeśli pracują oni w przestrzeni, której nie rozdzielają żadne ściany.Nawet jeśli wiedzieliśmy już, że praca w biurze może być męcząca, to nie znaliźmy aż do tej pory wpływu nowoczesnego sposobu urządzania przestrzeniu typu open space.

W rzeczywistości, według badania przeprowadzonego przez naukowców amerykańskich, urządzenie miejsca pracy, gdzie biurka nie są od siebie odzielone ściankami, sprzyja niepożądanej aktywności mózgu. Nerwowość emanująca z otwartych biur ma prowadzić bowiem do spadku o 32% dobrego samopoczucia pracowników, a także zmniejszać ich produktywność o 15%.

W programie telewizyjnym "The Secret Life of Buildings", emitowanym na Channel 4, prezenter oraz krytyk architektury Tom Dyckhoff, zaakceptował poddanie się badaniu pewnym urządzeniem, mającemu na celu pomiar fal mózgowych w trakcie jednej sesji pracy w biurze typu open space.

Neurolog Jack Lewis, członek ekipy naukowej, która przeprowadzała to doświadczenie, w ten sposób wyjaśnia w piśmie Telegraph: open space zostały opracowane według pomysłu, który zakładał, że ludzie będą mogli się przemieszać i swobodnie wchodzić w reakcję, aby promować kreatywne myślenie i usprawnić rozwiązywanie problemów.


Jednakże, nie działa to w ten sposób, jak się okazuje. Kiedy bowiem pracujesz, gdzieś dzwoni telefon, a to szkodzi twojej koncentracji. Nawet jeśli nie jesteś tego świadoma bądź świadomy w tym danym momencie, to twój mózg reaguje na to, co go rozprasza.

Spersonalizować swoje biuro, aby lepiej pracować

Poza urządzeniem przestrzeni, to również jej spersonalizowanie odgrywa znaczącą rolę na jakość życia pracowników. Craig Knight, psycholog z Uniwersytetu Exeter, wyjaśnia w Telegraph: firmy generalnie zgadzają się w idei, iż należy pracownikom dawać neutralne miejsce pracy, wolne od wszelkich bezużytecznych rzeczy, które mogą ich rozproszyć. Jednakże, doświadczenia, które my prowadzimy, pokazują, że pracownicy są skuteczniejsi w przestrzeniach, które udekorowali według własnego smaku, swoimi zdjęciami bądź roślinami.

Pracownicy, którzy mają okazję wzbogacić swoją przestrzeń, są również bardziej produktywni.

Podsumowując, stymulujące środowisko, spersonalizowane, ale nie przeszkadzające za bardzo w koncentracji, poprawia więc wydajność pracowników, jednocześnie poprawiając ich samopoczucie.

Open spaces albo otwarte biura zostały stworzone na podstawie konceptu dówch niemieckich konsultantów, braci Eberhard i Wolfgang Schnelle, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Biura te odniosły wielki sukces w Stanach Zjednoczonych, a następnie ten typ organizacji został stopniowo przyjęty w Europie, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Według badania datującego się na marzec 2008, blisko 60% firm francuskich ma być dziś zorganizowana w open space, nawet nie podejrzewając wpływu, który właśnie ujawnili naukowcy amerykańscy.

Komentarze do: Praca w biurze może szkodzić zdrowiu twojego mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz