Szukaj

Pozostawanie na siedząco za biurkiem szkodzi zdrowiu

Podziel się
Komentarze0

Praca to zdrowie... oczywiście, pod warunkiem, że nie siedzimy w tej pracy przez cały boży dzień! Nowe badanie pokazuje, że pracownicy pozostają na siedząco za swoimi biurkami średnio 5 godzin 30 minut dziennie. Sytuacja ta zdecydowanie nie jest dobra dla zdrowia, oceniają eksperci.Według badania przedstawionego w ostatnim tygodniu w czasie corocznej konferencji Annual Occupational Conference brytyjskiego towarzystwa psychologicznego (British Psychological Society) w Chester, w Wielkiej Brytanii, im dłużej pozostajemy na siedząco, tym większe mamy ryzyko podniesienia wskaźnika masy ciała BMI, a także ucierpienia z powodów psychologicznych.

W ramach pracy przeprowadzonej w latach 2009 – 2011, trwającej osiemnaście miesięcy, badacze przepytali ponad 1 000 pracowników, z których blisko 70% nie przestrzegała zaleceń dotyczących codziennej aktywności fizycznej.

Badanie pokazuje również, że im dłużej siedzimy za biurkiem, tym bardziej jesteśmy zagrożeni tym, iż pozostaniemy przyklejonymi do krzesła w wolnym czasie, kiedy już nie musimy pracować, a moglibyśmy wyjść pograć w piłkę.  Dodatkowo, bardziej narażamy się na problemy zdrowotne i na stres.


Jak stwierdza brytyjskie towarzystwo British Psychological Society, osoby przepytane w tym badaniu spędzały na krześle średnio 5 godzin i 41 minut, za biurkiem. A do tego dodaje się jeszcze 7 godzin snu w nocy, co oznacza zbyt dużo czasu spędzonego w pozycji spoczynku, stwierdzają badacze.


Cel: pozostać na siedząco najkrócej jak to możliwe

Także w biurze. Pani Myanna Duncan, z uniwersytetu Loughborough University w Zjednoczonym Królestwie, która przeprowadziła te prace, uważa, że można to zjawisko wyjaśnić faktem, iż pracownicy po prostu zapominają się podnieść z krzesła.

Ludzie nie potrzebują psychologa, który by im mówił, że trzeba się podnieść i trochę pochodzić, wyjaśnia specjalistka w komunikacie prasowym. Ale jeżeli mogłoby to im pomóc, to bym im doradziła, żeby sobie przykleili karteczkę na monitorze, która by im o tym przypominała. Podnieś się, aby porozmawiać z kolegą osobiście, zamiast wysyłać mu maile. To o wiele bardziej socjalne, a także lepsze dla nas samych.

To nowe badanie dodaje się do całej literatury naukowej, dość już obfitej, która pokazuje, że pozostawanie zbyt długo w pozycji siedzącej może powodować wiele problemów zdrowotnych, w tym otyłość i cukrzycę. Problem ten jest jeszcze większy, jeżeli odrywamy się od komputera tylko po to, aby zasiąść przed telewizorem. Albo kiedy siadamy w środkach transportu, wracając pracy do domu. Albo jeżeli spędzamy swój wolny czas na siedząco.

Jedno z badań na ten temat pokazało na przykład, że osoby, które spędzają dwie godziny dziennie przed telewizorem, dwukrotnie zwiększają swoje ryzyko choroby serca. Jest więc czym się niepokoić.

Komentarze do: Pozostawanie na siedząco za biurkiem szkodzi zdrowiu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz