Szukaj

Popularność opalania w solarium zagrożeniem dla zdrowia publicznego

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania analizujące powszechność opalania w solarium wykazały, że tego typu praktyki są bardzo częste w krajach zachodnich, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Ponieważ korzystanie z solarium związane jest z większym ryzykiem raka skóry, naukowcy twierdzą, że jego popularność jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Opalanie w solarium naraża użytkowników na promienie ultrafioletowe (UV). Badania wykazały, że narażenie na promieniowanie UV może zwiększać ryzyko wystąpienie nowotworów skóry, takich jak czerniak czy rak płaskonabłonkowy oraz raka oka. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ryzyko raka skóry, wynikłego z wizyt w solarium, jest znacznie wyższe w przypadku młodych ludzi. Osoby, które rozpoczynają takie opalanie w wieku poniżej 35 lat wykazują o 59 % większe ryzyko czerniaka.

Aby określić, jak popularne jest opalanie w solarium, naukowcy z University of California w San Francisco, na czele z Mackenzie R. Wehnerem, analizowali 88 badań z 16 krajów, które odnotowywały powszechność opalania w solarium. Badaniami objęto łącznie 406 696 osób, w różnych grupach wiekowych i z różnych kontynentów.

Obserwacje są niepokojące

Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie JAMA Dermatology, wykazały, że 35 % dorosłych osób miało kontakt z opalaniem w solarium, a 14 % używało łóżek opalających w ostatnim roku. Studenci byli najbardziej wystawieni na opalanie w solarium, 55 % z nich miało kontakt z tą praktyką, a 43 % korzystało z łóżek opalających w ubiegłym roku. Około 19 % młodzieży miało kontakt z opalaniem w solarium, a 18 % korzystało z łóżek opalających w poprzednim roku. Ogólnie rzec biorąc, opalanie w solarium było bardziej popularne wśród kobiet niż mężczyzn.

Naukowcy obliczyli, że ten poziom narażenia na opalanie w solarium może doprowadzić do ponad 450 tys. przypadków niezłośliwego raka skóry i 10 tys. czerniaka każdego roku. Autorzy badania twierdzą, że ich wyniki są powodem do niepokoju, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Więcej przypadków raka skóry związanego z solarium niż raka płuc związanego z paleniem

Autorzy badania twierdzą, że ich szacunki 450 tys. przypadków raka skóry każdego roku, wynikających z opalania w solarium są „niepokojące”. Podkreślają również, że liczba przypadków raka skóry, związana z opalaniem w solarium w USA, Europie, i Australii jest większa od liczby przypadków raka płuc, związanej z paleniem na tych samych obszarach. Odnotowują przy tym, że oczywiste jest, że śmiertelność związana z rakiem płuc jest znacznie większa niż w przypadku raka skóry, a palenie powoduje wiele innych zagrożeń dla zdrowia. Jednakże należy zauważyć, iż, pomimo, że populacja proporcjonalnego ryzyka przypisana do tych dwóch zdarzeń jest bardzo różna - około 3-22 % w przypadku raka skóry, przy około 90 % w odniesieniu do raka płuc, to bardzo wysoka zapadalność na raka skóry oznacza, że istnieje więcej przypadków raka skóry, spowodowanych opalaniem w solarium, niż przypadków raka płuc, które można przypisać do palenia. Badacze dodają, że opalanie w solarium cieszy się coraz większą popularnością, a wskaźniki palących w krajach zachodnich spadają.

Podsumowując swoje wnioski, naukowcy zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania nad nowymi strategiami polityki i prewencji, które pomogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

Komentarze do: Popularność opalania w solarium zagrożeniem dla zdrowia publicznego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz