Szukaj

Poprawić pamięć stymulując elektrycznie strefę mózgu

Podziel się
Komentarze0

Neurolodzy amerykańscy wykazali w jednym z badań, że możliwe jest stymulowanie pamięci dzięki stymulacji pewnej szczególnej strefy mózgu. Badanie to było co prawda niewielkie, ale zasługiwało na publikację w przeglądzie naukowyn NEJM (New England Journal of Medicine).Badaczom bowiem udało się wykazać, że możliwa jest poprawa pamięci dzięki działaniu na korę śródwęchową mózgu. Neurolodzy amerykańscy zainteresowali się tą strefą mózgu, ponieważ jest ona kluczowa dla pamięci i stanowi główny etap przed hipokampem, który z kolei sam jest odpowiedzialny za przetwarzanie sygnałów i za trwałe zapamiętywanie.

Kora śródwęchowaj jest drzwiami wejściowymi do centralnej jednostki pamięci, jak wyjaśnia profesor neurochirurgii, Itzhak Fried, pracujący na fakultecie medycyny David Geffen.

Profesor Itzhak Fried jest również głównym autorem tego badania.

Wszystkie doświadczenia zmysłowe albo wzrokowe, które przechowujemy w pamięci, przechodzą przez te drzwi, aby w końcu dotrzeć do hipokampu, podkreśla specjalista amerykański.


Nasze komórki mózgowe muszą wysłać wiadomość właśnie przez ten pasaż, aby utworzyła się pamięć i wspomnienie, które potem możemy świadomie odnaleźć.

W ten sposób, przeprowadzone tutaj badania odnosiło się również do zarejestrowania aktywności neuronowej w czasie tworzenia się pamięci. Aby tego dokonać, naukowcy amerykańscy obserwowali siedmiu pacjentów cierpiących z powodu padaczki, którzy już mieli implantowane elektrody w mózgu – elektrody te na początku miały pomóc zrozumieć przyczynę konwulsji dotykających tych ludzi.

A naukowcy w swoim badaniu posłużyli się tymi samymi elektrodami, aby przeprowdzić swoje własne poszukiwania. Uciekając się do pomocy gry wideo symulującej taksówkę w mieście wirtualnym, naukowcy przetestowali, czy stymulacja w głębinach mózgu na poziomie kory śródwęchowej albo hipokampu wpływana negatywnie na zdolność zapamiętywania.

Uczestnicy odgrywali rolę taksówkarza, zabierając pasażerów i przemieszczając się po całym mieście.

Co się okazało? Kiedy stymulujemy elektrycznie włókna nerwowe kory śródwęchowej mózgu, w momencie kiedy uczestnicy uczą się rozpoznawać różne miejsca i ulice, udaje im się bardziej skutecznie odnaleźć w tym nieznanym im mieście, stwierdza profesor Itzhak Fried, cytowany przez francuską agencję prasową Agence France Presse. Uczestnicy nawet nauczyli się korzystać ze skrótów, pokazując również poprawę pamięci przestrzennej, dodaje jeszcze uczony.

Komentarze do: Poprawić pamięć stymulując elektrycznie strefę mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz