Szukaj

Polak w grupie ryzyka zachorowania na czerniaka

Podziel się
Komentarze0

Około 25% Polaków ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom  słonecznym – to osoby, które właściwie w ogóle nie powinny korzystać z kąpieli słonecznych. Dodatkowo ok. 40% Polaków ma jasną karnację, która mimo, iż jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, nadal jest fenotypem skóry, który mieści nasz naród w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka.


Osoby najbardziej narażone na rozwój czerniaka to osoby:
  • o jasnych i rudych włosach,
  • o jasnych oczach,
  • o jasnej lub bardzo jasnej cerze,
  • z piegami i/lub znamionami,
  • które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym,
  • słabo tolerują słońce,
  • opalają się z dużym trudem lub w ogóle.
Osoby te bezwzględnie powinny unikać słońca oraz całkowicie zrezygnować z solarium. Występowanie czerniaka w rodzinie jest silnym czynnikiem wpływającym na podniesienie ryzyka zachorowania na ten nowotwór.


- Grupą szczególnie narażoną na  poparzenia słoneczne są dzieci. Ich skóra nie jest jeszcze dojrzała i nie potrafi obronić się przed silnym promieniowaniem słonecznym. Poparzenia słoneczne wśród dzieci, które niestety nie są rzadkie, podnoszą dwukrotnie ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości. Tu odpowiedzialność za zdrowie dziecka biorą na siebie rodzice – jeśli nauczą swoje dzieci mądrego korzystania ze słońca, w późniejszym wieku nastolatkowie i dorośli będą bardziej wrażliwi na potrzeby swojej skóry – prof. dr hab. med. Lidia Rudnicka, Kierownik Kliniki Dermatologii, Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie, członek Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Więcej informacji na temat czerniaka znajdziesz na stronie www.akademiaczerniaka.pl
www.facebook.com/znamieznamje

Komentarze do: Polak w grupie ryzyka zachorowania na czerniaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz