Szukaj

Poczucie samokontroli pozwala ograniczyć spożycie alkoholu

Podziel się
Komentarze0

Autorzy najnowszych badań twierdzą, że manipulując poczuciem kontroli alkoholików, można przeciwdziałać negatywnym emocjom, które skłaniają do sięgania po drinka.

Ludzie, posiadający silne poczucie samokontroli, mają przeświadczenie, że to oni wpływają na swoje życie, poprzez podejmowane decyzje, nie biorąc pod uwagę wpływu szczęścia lub innych czynników zewnętrznych.

Uczucie braku kontroli często upośledza zdolności ludzi do samodzielnego osiągania celów, zmniejsza jakość życia i pozbawia zdrowia, twierdzą autorzy badania.

"Najważniejszym wnioskiem, płynącym z badania jest to, że używając prostych technik, można zmienić pociąg do alkoholu - przez zwiększenie poczucia samokontroli nad piciem” – pisze w mailu Miles Cox dla Reuter Health.

„Techniki, które zastosowaliśmy poprawiły i zwiększyły motywację pijących, zmniejszając pragnienie wypicia alkoholu” – mówi Cox.
Chodzi tu o przekazanie pozytywnej opinii oraz przypominaniu o odpoczynku, a także udzielenie wskazówek jak wykonywać określone zadania.


Na potrzeby badań, pani Shamloo i pan Cox, zapisali 106 studentów z Uniwersytetu Bangor, których uznano za pijących umiarkowane ilości alkoholu.

Zadania polegały na oglądaniu serii kart na ekranie komputera, określenia co mogą mieć wspólnego i rozwiązaniu pięciu setów anagramów. Badacze losowo przypisali badanych do grupy „”wysokiego poczucia kontroli” oraz „niskiego poczucia kontroli” lub grupy, która nie otrzymała żadnej pomocy do ukończeniu zadania. Uczestnicy grupy o wysokiej samokontroli mogli sami wybrać zadania, do których otrzymali wskazówki, jak je ukończyć. Zostali również pouczeni, w jaki sposób kontrolować emocje, np. Nie przejmuj się, jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi; Relaks i spokój pomogą ci w lepszym wyniku. Otrzymali również pozytywną opinię odnośnie swojej pracy.

Uczestnicy z grupy niskiego poczucia kontroli nie otrzymali żadnych wskazówek, jak poradzić sobie z zadaniem i otrzymali informacje zwrotne, oparte na ich pracy bez zachęty, ale i bez zniechęcania.

Po ukończeniu zadania, uczestnicy ponownie wypełniali kwestionariusze, a ich uczucie pociągu do alkoholu, zostało ponownie poddane ocenie.

Wsparcie i dobre słowo

Naukowcy zauważyli, że na początku eksperymentu pociąg do picia był podobny we wszystkich grupach. Po zakończeniu zadań, grupa wysokiej samokontroli miała zaniżoną chęć do alkoholu, podczas, gdy grupa niskiej samokontroli przejawiała zwiększoną skłonność. Grupa, która nie doczekała się żadnej pomocy nie wykazała zmian.

Wyniki wskazują, że zmiany w stylu życia ludzi i pomaganie im w osiąganiu ich celów…, sprawiły, że nasi uczestnicy odczuwali więcej zadowolenia w życiu” – pisze Shamloo.

Autor: Agata Sugak

Komentarze do: Poczucie samokontroli pozwala ograniczyć spożycie alkoholu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz