Szukaj

Piętnaście minut ćwiczeń dziennie, aby długo żyć

Podziel się
Komentarze0

Praktykowanie aktywności fizycznej przez 15 minut dziennie zwiększa spodziewaną długość życia o trzy lata i redukuje ryzyko przedwczesnego zgonu o 14% w porównianiu do osób nieaktywnych, według badania opublikowanego w naukowym przeglądzie The Lancet.Badanie przeprowadzone zostało przez doktora Chi Pang Wen z National Health Research Institute w Tajwanie, oraz przez doktora Jackson Pui Man Wai, z National Taiwan Sport University.

Prace te odnosiły się do 400 000 osób, które uczestniczyły w programie wykrywania chorób w Tajwanie, w latach 1996-2008. W zależności od ich poziomu aktywności fizycznej, uczestnicy zostali sklasyfikowani w pięciu różnych kategoriach.

W porównaniu do grupy osób nieaktywnych, to dla tych osób, które były słabo aktywne – takie, które wykonują średnio 92 minuty aktywności dziennie – stwierdzono ryzyko przedwczesnego zgonu zredukowane o 14%. Ryzyko zgonu spowodowanego przez raka również zmniejsza się o 10%, a spodziewana długość życia wzrasta o trzy lata.


Każde dodatkowe 15 minut ćwiczeń dziennie redukuje jeszcze ryzyko przedwczesnego zgonu o 4%. Poprawę tę zaobserwowano dla każdej kategorii wiekowej, dla kobiet i dla mężczyzn, a nawet dla jednostek zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi.

Jeśli więc cała populacja wykonuje tę minimalną aktywność fizyczną codziennie, poziom śmiertelności z powodu choroby serca, cukrzycy oraz raka, może się zmniejszyć.

Ćwiczenia fizyczne, nawet niezbyt intensywne, mogą stanowić kluczowy element w walce z chorobami niezakaźnymi, zmniejszając w ten sposób koszty ponoszone przez system opieki zdrowotnej, wskazują autorzy tego badania.

Komentarze do: Piętnaście minut ćwiczeń dziennie, aby długo żyć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz