Szukaj

Picie niewielkich ilości alkoholu może wiązać się z rosnącym ryzykiem pewnych typów raka

Podziel się
Komentarze0

Większość studiów pokazuje, że przyjmowanie alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach, zwiększa ryzyko nowotworów górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego (UADT) i innych typów raka (w tym raka piersi). Wyniki kolejnej analizy na ten temat opublikowano w „Annals of Oncology”. Naukowcy porównali dane od pijących mało (przeciętna ilość przyjmowanego alkoholu do jednego drinka dziennie) i niepijących w ogóle.Autorzy doszli do wniosku, że podczas gdy ryzyko pewnych typów raka wzrosło trochę dla pijających, ryzyko innych wzrosło w sposób znaczący (rak jamy ustnej i gardła, przełyku, a u kobiet rak piersi).

Nie odnotowano natomiast powiązanego z piciem niewielkich ilości alkoholu wzrostu ryzyka raka jelita grubego, wątroby, krtani.

Opracowanie zostało zrecenzowane przez International Scientific Forum on Alcohol Research.

Metodologia statystyczna została uznana za poprawną, natomiast recenzenci zwrócili uwagę to, że badacze umieścili byłych pijących i nigdy niepijących w grupie odniesienia, nie mogli oddzielić efektów regularnego przyjmowania małych ilości alkoholu od upijania się, nie zawarli danych o czasie trwanie konsumpcji alkoholu na różnych poziomach, nie podzielili danych pod względem regionów i nie dodali szacunków wpływu stylu życia (w tym palenia).


Wszystkie te czynniki powodują, że wyniki analizy mają mniejszą wartość.

Recenzenci zauważyli też, że na przekór tym ograniczeniom, naukowcy prezentując konkluzje i wskazując, że przyjmowanie nawet niewielkich ilości alkoholu zwiększa ryzyko określonych typów raka, nie umieścili przy tym komentarza na temat wpływu na zdrowie ogólne.

Naukowcy nie objaśnili wyraźnego zmniejszenia ryzyka znacznie bardziej pospolitych chorób, zwłaszcza sercowo-naczyniowych i zwiększonej długości życia.

Zabrakło też danych o dziedziczeniu, przyjmowaniu kwasu foliowego i czynnikach stylu życia, co sprawia, że trudno zastosować te odkrycia w indywidualnych przypadkach.

Recenzenci z Forum podsumowali, że wiele ograniczeń tego studium pokazuje, iż może ono zapewnić tylko niekompletne informacje o konsumpcji nieznacznych ilości alkoholu i wpływie tego na ryzyko zachorowalności na niektóre typy raka.

Komentarze do: Picie niewielkich ilości alkoholu może wiązać się z rosnącym ryzykiem pewnych typów raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz