Szukaj

Picie i jazda po alkoholu: jak się bawią młode kobiety

Podziel się
Komentarze0

Ryzyko śmiertelnego wypadku samochodowego wzrosło dla nieletnich kobiet, które piją, a potem prowadzą, jak stwierdza nowe amerykańskie badanie, przeprowadzone przez naukowców z instytutu Pacific Institute for Research and Evaluation w Calverton, w Stanach Zjednoczonych.W 2007 roku, nieletnie pijące były zagrożone w podobnym stopniu co nieletni pijący, podczas gdy jeszcze dekadę wcześniej, ryzyko dla nastolatek było o połowę mniejsze od ryzyka dla nastolatków.

Przyczyna takie wzrostu zagrożenia dla dziewczyn nie jest jeszcze jasna, ale może wynikać z tego, iż młodsze kobiety coraz częściej igrają ze swoim losem na drodze, mówią autorzy badania.

Młode kobiety, które piją i prowadzą, mogą coraz bardziej zachowywać się jak młodzi mężczyźni, którzy piją i jadą, wyjaśnia jeden z autorów tego badania, Robert Voas, z instytutu Pacific Institute for Research and Evaluation.

W dalszym ciągu jednak, liczba całkowita młodych mężczyzn zamieszanych w śmiertelny wypadek samochodowy, związany z alkoholem, jest większa, ponieważ nie da się ukryć, że mężczyźni piją więcej, mówi jeszcze Robert Voas.


Badanie pokazało jeszcze, że w sumie, ryzyko dla danej osoby, iż zostanie zamieszana albo zabita w śmiertelnym wypadku samochodowym, rośnie wraz z poziomem alkoholu we krwi kierującego, niezależnie od wieku.


W porównaniu do trzeźwych rówieśników, 16-latkowie i 20-latkowie, którzy mieli poziom alkoholu we krwi od 0,2% do 0,49%, byli prawie trzykrotnie bardziej zagrożeni śmiertelną kolizją. A także, byli cztery razy bardziej zagrożeni śmiercią w wypadku pojedynczego samochodu.

Inne niepokojące odkrycie: ryzyko zamieszania w śmiertelny wypadek samochodowy dla trzeźwych kierowców płci męskiej, w wieku 16 – 20 lat, wzrosło dwukrotnie w latach 1996 – 2007. Dokładne przyczyny takiego stanu rzeczy nie są jasne, ale naukowcy przypuszczają, że może mieć to wiele wspólnego z brakiem koncentracji.

Jak mówi doktor Eduardo Romano z instytutu Pacific Institute for Research and Evaluation: trzeźwe nastolatki są bardziej zagrożone, a my przypuszczamy, że może mieć to związek z wysyłaniem sms w czasie jazy albo z innymi technologiami, którymi nastolatki posługują się w nadmiarze.

Odkrycia te na pewno podkreślają zapotrzebowanie na programy edukacyjne dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu, zarówno dla dziewczyn, jak i dla chłopaków, konkludują amerykańscy badacze.

Naukowcy oparli swoje analizy na danych rządowych: porównali poziom alkoholu we krwi u ludzi, którzy wzięli udział w blisko 6 900 wypadkach samochodowych w 2006 roku, z informacjami na temat 6 800 kierowców amerykańskich, którzy w 2007 roku zostali objęci narodową ankietą National Roadside Survey. 

Badanie zostało opublikowane w przeglądzie Journal of Studies on Alcohol and Drugs.

Komentarze do: Picie i jazda po alkoholu: jak się bawią młode kobiety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz